İçerik ve öyküleştirme pazarlaması ile marka topluluklarıyla parasosyal ilişki yaratmak: BTS ve ARMY örneği
Creating parasocial relationship with brand communities using content and storytelling marketing: Case of BTS and ARMY
  1. Tez No: 729566
  2. Yazar: BERNA GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL BANU DAYANÇ KIYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tüketiciler,kendilerine katkı sağlayan ve duygularına hitap edebilen firmalar ile bağ kurabilmektedirler. Artan rekabet ortamında, firmaların hedef kitle ile kuracağı bağ önem arz etmektedir.İşletmeler, hedef kitle ile bağ kurabilmek için onların ihtiyaçlarına cevap verecek, duygularına hitap edecek ve ilgilerini çekmeyi sağlayacak stratejiler izlemektedirler. Bu nedenle günümüzde işletmeler içerik ve öyküleştirme pazarlamalarına ağırlık vermeye başlamışlardır. Dizi sektörüne bakıldığında karakterler ile izleyici arasında parasosyal ilişki kurulduğu görülmektedir. Bu parasosyal ilişki kurulumunu sağlayan faktör, karakter için yaratılan öyküdür. Yaratılan öykü ne kadar ilgi çekici ve gerçekçi ise karakter ile izleyici arasındaki bağ kuvvetlenmektedir. Buradan yola çıkarak bu araştırmada, markaların izleyecekleri içerik ve öyküleştirme pazarlamasıyla hedef kitle ile parasosyal ilişki yaratılıp yaratılamayacağı incelenmiştir. Araştırmada, içerik ve öyküleştirme pazarlamaları ve parasosyal ilişki kavramsal olarak değerlendirilmiştir. BTS grubu ve hayranları ARMY üzerinden incelemeler yapılmıştır. İçerik analizi yöntemi ile grubun izlemiş olduğu içerik ve öyküleştirme pazarlaması ve bunlara gelen tepkiler incelenmiştir. Araştırma sonucunda etkili içerik ve öyküleştirme pazarlaması ile hedef kitleyle parasosyal ilişki kurulabildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Consumers can engage with companies that meet their needs and catch their attention. Businesses are trying to create strong bonds and interactions with the target audience to survive in an increasingly competitive environment and move forward. For this reason, companies make strategies that will respond to customer needs and attract their interest. For this purpose, today, businesses have started to focus on content and storytelling marketings. In the TV series, there is a para-social relationship between persona and viewers. The key factor of establishing the para-social relationship between persona and viewer is the story created for persona. Realistic and interesting stories can increase the possibility of creating para-social relationships. This research aim is the companies whether can create the para-social relationship through content and storytelling marketings. The first part of the research, will give information about content marketing, storytelling marketing, and para-social relationship. Then the theoretical concept of research will be supported by South Korean Pop Group“BTS”and their fans“ARMY”. In the final part, findings and some suggestions about the subject will include. As a result of the study, it has been observed that brands can create a para-social relationship with the target audience using effective content and storytelling marketing.