Lisans düzeyindeki moda tasarımı eğitimi alan son sınıf öğrencilerin tasarımlarında kullandıkları moda illüstrasyonlarının değerlendirilmesi
In the designs of final students taking undergraduate fashion design education evaluation of the fashion illustrations they used
- Tez No: 729590
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN SEMEN ERSÖZ UZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Education and Training, Clothing Industry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; lisans düzeyindeki moda tasarımı eğitimi alan öğrencilerin tasarımlarında kullandıkları moda illüstrasyonlarının değerlendirilmesidir. Moda tasarımının ilk aşamalarında kullanılan silüet ve çizimlerin öneminin büyük olduğu bilinmektedir. Amaçlanan konu dahilinde lisans düzeyindeki moda tasarımı eğitimi alan öğrencilerin kullandıkları moda illüstrasyonlarında öğrencilerin geldiği noktanın tespit edilmesi, öğrencilerin illüstrasyon çalışmalarında izlediği yol ve mezuniyete yaklaşan bu öğrencilerin çalışmalarında geldikleri son durumun belirlenmesinin ve kapsamlı olarak araştırılmasının bu konu ile ilgilenenlere faydalı olacağı düşünülmektedir. Ülkemizde lisans düzeyinde moda tasarımı eğitimi veren toplam 31 üniversite bulunmaktadır, bunların 20 adeti devlet üniversitesidir. Çalışmamızda yargısal (kasti) örnekleme yöntemiyle bu 20 devlet üniversitelerinden 4 tanesi seçilerek, seçilen üniversitelerde lisans düzeyinde eğitim alan ulaşabildiğimiz toplam 94 öğrenciye anket uygulanmıştır. Bu öğrencilerden 32 adetine online olarak ulaşılırken, 62 adetiyle yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Bu bağlamda ulaşabildiğimiz öğrencilerin bazılarına google anket aracılığıyla online ulaşılırken, bazılarına yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Yüz yüze görüşmeler esnasında google anketler öğrencilere uygulanmıştır. Yapılan anketlere alınan cevaplar analiz edilerek grafikler hazırlanmıştır. Ayrıca katalog bölümümüzde ulaşabildiğimiz bu 94 öğrencinin moda illüstrasyonu çalışmalarından kolay örnekleme yöntemi kullanılarak her devlet üniversitesinden 15'er öğrencinin uygulamalarına yer verilmiştir. Böylelikle toplamda 60 adet öğrenci uygulaması tasarım ilkelerine göre değerlendirilerek ilgili bölüm hazırlanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; tasarıma başlamadan önce konuyla ilgili araştırma yapıldığı, çizim yapmadan önce hikâye panosu oluşturulduğu, yapılan moda illüstrasyonlarını inceleyip benzer çizimler yapıldığı, moda illüstrasyonu çizimlerinde güncel yaşantının yansıtıldığı, çizimlerin giysi detaylarına dikkat edilerek yapıldığı tespit edilmiştir. Yaratıcılığı geliştirmek için moda dergilerinin incelendiği, moda defilelerinin izlendiği, sokak modasının takip edildiği, doğal dokular ve yapay dokular kullanıldığı saptanmıştır; tasarımı renklendirmek için renk kontrastlarının ve renk armonilerinin kullanıldığı görülmüştür. Ayrıca özgün tasarımlar yapabilmek için öğrencilerin sanat eserlerinden esinlendiklerini, moda tarihini ve mevcut moda illüstrasyonlarını inceleyerek, modayla ilgili filmler izleyerek, güncel saç stillerini sürekli takip ederek kendi yaratıcılıklarını kullanmaya çalıştıkları anlaşılmıştır. Öğrencilerin tasarımlarında en çok kuru boya kullandıkları, genelde 1/8 oranında silüetlerle çalıştıkları, en çok minimalizm akımını tercih ettikleri anlaşılmıştır. Araştırmamız süresince görüştüğümüz öğrencilerin genelde dijital alan programlarından daha çok adobe photoshop ve corel draw proğramlarını kullanarak maskülen tarzda çalıştıkları saptanmıştır. Seçilen 60 adet öğrenci uygulama çalışması için tasarım ilkelerine göre belirtke tabloları hazırlanarak, bu tabloların tamamı SPSS programı kullanılarak değerlendirilerek elde edilen verilere göre sonuçlar 4 ana tabloda toplanmıştır.'“ Öğrenci Moda İllüstrasyonu Çalışmalarında Tasarım İlkelerinin Kullanım Dağılımı”,“Öğrenci Moda İllüstrasyonu Çalışmalarının Bulunduğu Üniversitelerin Dağılımı”,“Öğrenci Moda İllüstrasyonu Çalışmalarında Kullanılan Boyama Tekniklerinin Dağılımı”,“Öğrenci Moda İllüstrasyonu Çalışmalarındaki Renklerin Kullanım Dağılımı”başlıklı tablolar oluşturulmuştur. Çalışmamız sonucunda; lisans eğitiminde alınan moda resmi ve moda illüstrasyonu derslerinin daha verimli olabilmesi için ders saatlerinin ders saatlerinin arttırılması faydalı olacağı tarafımızca düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is; Theaim of thisstudy is to evaluate the fashion illustrations used by undergraduate fashion design students in their designs. It is known that the silhouettes and drawings used in the early stages of fashion designare of great importance. Determining the point of students in fashion illustrations used by under graduate fashion design students within thes cope of thein tended subject. It is thought that it will be beneficial for those who are interested in this subject to determine the path followed by the students in their illustration studies and the latest status of these students who are approaching graduation. There are 31 universities in our country that provide under graduate fashion design education, 20 of which are state universities. Inourstudy, 4 of these 20 state universities were selected by judgmental (deliberate) samplingmethod.We can reach a total of 94 students studying at the selected universities at the under graduate level. While 32 of these students were reached online, face-to-face interviews were held with 62 of them. In this context, the students we could reach were asked question sabout the subject through interview forms, and the answers wereanalyzedandgraphswere prepared. Inaddition, by using the easy sampling method from the fashion illustration studies of these 94 students that we could reach in our catalog section, the practices of 15 students from each state university were in cluded. Thus, a total of 60 student applications were evaluated according to the design principlesand there levant section was prepared. According to there sults of there search; Before starting the design, it was determined that a research was done on the subject, a story board was created before drawing, the fashio nillustrations were examined and similar drawing swere made, the current life was reflected in the fashion illustration drawings, and the drawings were made by paying attention to the clothes details. It was determined that fashion magazines were examined, fashion shows were followed, street fashion was followed, and naturaland artificial textureswereused to develop creativity. It has been seen that color contrasts and color harmonies are used to color the design. Inaddition, it wa sunderstood that the students were inspired by the works of art in ordertomakeoriginaldesigns, they tried to use their own creativity by examining the history of fashion and current fashion illustrations, watching movie sabout fashion, andconstantlyfollowingup-to-datehairstyles. It was under stood that the students mostly used dry paint in their designs, they generally worked with 1/8 silhouettes, and they preferred the minimalism movemen tthe most. Thes tudents weinter viewed during our research generally use adobe photoshop and coreldraw program srather than digital domain programs. It was found that they work in the same way. Specification tables were prepared for the application work of 60 selected students, and these tables were evaluated using the SPSS program according to the design principles, and the results were collected in 4 main tables according to the data obtained. Tables titled design principles, the locations of the works, the techniques used and the colors used were created. As a result of ourstudy; We think that it would be beneficial to increase the course hours in ordertomake the fashion painting and fashion illustration course staken in under graduateeducation moreproductive.