Monitoring of some biochemical markers in Iraqi Covid-19 patients
Iraklı Covid 19 hastalarındaki bazı biyokimyasal belirteçlerin izlenmesi
- Tez No: 900784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN SELÇUK ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünya, yakın zamanda pandemiye girilmesine neden olan SARS-CoV-2 virüsünün ortaya çıkışına tanıklık etti. COVID-19 hastaları için ölümcül bir tehtid haline gelen SARS-CoV-2'nin tanısı, tedavisine ve virüsün yayılmasının sınırlandırılmasına yönelik bilgilerin eldesine acil bir ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın amacı ve kapsamı, Irak COVID-19 hastalarının aşağıdaki belirtilen belirteçler kapsamında bazı biyokimyasal göstergelerin düzeylerinin rolünü izlemek ve değerlendirmek ve bu biyokimyasal parametreler arasındaki korelasyonun incelenmesidir. Çalışma, kontrol grubu olarak sağlıklı görünen 60 kişiden ve 107 COVID-19 hastasından (64 erkek ve 43 kadın) oluşmuştur. Yapılan analizlerde enfeksiyon oranının en yüksek olduğu yaş grubu 46-59 olup hastaların %39,3'ünü oluşturmuştur. Mevcut çalışmanın sonuçları incelendiğinde, koronavirüs COVID-19 biyobelirteçi olarak ALT, AST, ALP, Direkt bilirubin, GGT, BUN, Üre, Kalsiyum, Klorür, Potasyum, Sodyum, HDL, LDL, VLDL, Amilaz, Lipaz, D-Dimer, Ferritin, MG, LDH, IL -1'in her biri için kontrol grubuna kıyasla hasta grubunda oldukça anlamlı bir artış (P değeri < 0.01) olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar aynı zamanda toplam bilirubin düzeyinde önemli bir pozitif korelasyon (P değeri
Özet (Çeviri)
The world has recently witnessed the emergence of the SARS-CoV-2 virus, which has led the world to enter a pandemic. There is an urgent necessity to reach diagnosis and treatment and to limit the spread of SARS-CoV-2, which has become a death-threatening concern for patients with COVID-19. The aim and scope of this study are to monitor and evaluate the role of levels of biochemical parameters for the markers in Iraqi COVID-19 patients and to study the correlation between biochemical parameters. The study comprised 60 people who seemed to be in good health as a control group and 107 COVID-19 patients (64 men and 43 women). The age group with the highest infection rate was 46-59 years, which constituted (39.3%) of the patients. The results of the current study showed that there was a highly significant increase (P value < 0.01) in the levels of biomarkers for coronavirus patients compared to the control group for each of ALT, AST, ALP, Direct bilirubin, GGT, BUN, Urea, Calcium, Chloride, Potassium, Sodium, HDL, LDL, VLDL, Amylase, Lipase, D-Dimer, Ferritin, MG, LDH, IL -1. These results also showed a significant positive correlation (P value