Catherine Bergego skalasının Türkçe standardizasyon, geçerlik ve güvenilirlik çalışması
The study of standardization, validity and reliability of the Catherine Bergego scale in Turkish
  1. Tez No: 729882
  2. Yazar: BETÜL KULAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN ERKAN OĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İhmal sendromu, beyin lezyonunun karşı alanından gelen uyaranlara cevap verilememesidir. Değerlendirme için kullanılan kâğıt-kalem testleri günlük yaşamda var olan ihmali ortaya koymada yetersiz kalmasından dolayı Catherine Bergego Skalası (CBS) geliştirilmiştir. Çalışmamızda sağ hemisfer inme tanısı alan hastalarda, CBS'nin Türk toplumunda kültürel adaptasyon, geçerlik ve güvenirlik analizinin yapılması amaçlandı. Çalışmaya hastanemizin fizik tedavi polikliniğine başvuran, çalışmaya katılmaya gönüllü ve sağ hemisfer lezyonu olan inme tanısı almış̧ 15'i kadın, 15'i erkek toplam 30 hasta dahil edildi. Skalanın geçerliğinin incelenmesinde yapı ve kriter geçerliliğinden yararlanıldı. Yapı geçerliği için doğrulayıcı ve açımlayıcı faktör analizi yapılırken kriter geçerliği için Yıldız Silme, Saat Çizme ve Çizgi Bölme Testi kullanıldı. Testin güvenirliği için; iç tutarlılık ve Test-Tekrar Test güvenirlik yöntemlerine başvuruldu. Yapılan analiz sonucunda açımlayıcı faktör analizinde ölçek maddeleri için faktör yüklerinin 0,693-0,914 arasında değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Neglect syndrome is the inability to respond to stimuli from the opposite area of the brain lesion. The Catherine Bergego Scale (CBS) was developed because the paperpencil tests used for evaluation were insufficient to reveal the neglect in daily life. In our study, we aimed to analyze the cultural adaptation, validity and reliability of the CBS in the Turkish population in patients diagnosed with right hemisphere stroke. A total of 30 patients, 15 female and 15 male, who applied to the Physical Therapy outpatient clinic of our hospital, volunteered to participate in the study, and were diagnosed with stroke with a right hemisphere lesion were included in the study. Construct and criterion validity were used to analyze the validity of the Scale. While confirmatory and exploratory factor analysis was performed for construct validity, star deletion test, clock drawing test and line division test were used for criterion validity. For the reliability of the test; Internal consistency and Test-Retest reliability methods were used. As a result of the analysis, it was seen that the factor loads for the scale items in the exploratory factor analysis varied between 0.693 and 0.914.