Sınıf öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisine yönelik şemalarının belirlenmesi: Kuvveti Tanıyalım örneği
Identifying pre-service primary school teachers' schemes of technological pedagogical content knowledge: A case of 'Let's Recognize the Force' unit
- Tez No: 729978
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, sınıf öğretmenliği programın öğretmen adaylarının ilkokul 3. sınıf“kuvveti tanıyalım”ünitesi bağlamındaki teknolojik pedagojik alan bilgisine (TPAB) yönelik kavramsal şemalarını ve yeterlik düzeylerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Özel durum yönteminin bütüncül tek durum deseninin kullanıldığı araştırmaya amaçlı örnekleme yoluyla sınıf öğretmenliği programından seçilen 43 son sınıf öğretmen adayı katılmıştır. Veri toplamak amacıyla açık uçlu sorulardan oluşan Google form geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Ayrıca, gönüllülük esaslı seçilen 10 sınıf öğretmen adayıyla yarı yapılandırılmış mülakatlar yürütülmüştür. Verilerin analizinde ise sınıf öğretmen adaylarının açık uçlu sorulara verdikleri cevaplara yönelik kodlar çıkarılmış ve kesme noktası tekniği kullanılarak bir kavram ağı oluşturulmuştur. Bunun yanısıra, verilen cevapların niteliğini değerlendirmek amacıyla bir rubrik geliştirilmiştir. Böylece, sınıf öğretmen adaylarının cevapları puanlanmış ve SPSS 20.0TM programına girilerek TPAB bileşenleri arasındaki korelasyon değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca, mülakattan elde edilen verilerde içerik analizine ve rubrik değerlendirmesine tabii tutulmuştur. Araştırmada, sınıf öğretmen adaylarının ilkokul 3. sınıf“kuvveti tanıyalım”ünitesi ile TPAB bileşenlerini ilişkilendirme de sorunlar yaşadıkları tespit edilmiştir. Alan bilgisi, pedagoji bilgisi, teknoloji bilgisi, pedagojik alan bilgisi, teknolojik alan bilgisi ve TPAB'ye yönelik cevapların genellikle“geliştirilmeli”ve“zayıf”düzeyde olması, sınıf öğretmen adaylarının TPAB bileşenlerini ilkokul fen bilimleri dersine transfer etmede eksikliklerinin olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır. Bu sonuçlardan hareketle, sınıf öğretmen ya da öğretmen adaylarının farklı ders ve konularla ilgili TPAB şemalarını geliştirmeye yönelik müdahale çalışmalarının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to unveil pre-service primary school teachers' conceptual schemes and competency levels of technological pedagogical content knowledge (TPACK) via“let's recognize the force”unit at grade 3. Through a single-case (holistic) design of case study method, 43 senior student teachers, who were purposefully selected from the division of primary teacher education, voluntarily participated in the research. To collect data, a Google Form with open-ended questions was developed and administered. Also, semi-structured interviews were conducted with 10 pre-service primary school teachers, who were voluntarily drawn from the research sample. In analyzing the data from the questionnaire, the researcher generated the codes by means of pre-service primary school teachers' responses and yielded a concept network via the 'cut-off' points. Further, a rubric was improved to evaluate the quality of pre-service primary school teachers' responses. Hence, their responses were scored and imported into SPSS 20.0TM to run correlation analysis that appears correlation values between TPACK components. Moreover, the data from the interview protocols were exposed to content analysis and evaluated by the rubric. The findings showed that pre-service primary school teachers had some problems in associating“let's recognize the force”unit at grade 3 with TPACK components. Since pre-service primary school teachers' responses of content knowledge, pedagogical knowledge, technological knowledge, pedagogical content knowledge, technological content knowledge and TPACK fell generally into the“developing”and“poor”levels, it can be deduced that they have possessed some deficiencies at transferring TPACK components to the primary school science course. In light of the results, the current research recommends intervention studies that purpose to improve pre-service or in-service primary school teachers' schemes of TPACK for different courses and subjects.