Sınıf öğretmeni adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi özyeterlik algıları ve teknoloji destekli öğrenme görevi tercihleri
Pre-service primary school teachers' self-efficacy perceptions of technological pedagogical content knowledge and their technology supported learning task preferences
- Tez No: 835412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesi, eğitim alanında da kaçınılmaz bir dönüşümü beraberinde getirmiştir. Bu dönüşümün merkezinde ise eğitim ortamlarının düzenlenmesinden sorumlu olan öğretmenler bulunmaktadır. Öğretmenlerin, eğitim programlarının her bir ögesine nüfuz eden teknolojiyi, doğru ve etkili bir şekilde öğrenme ve öğretme süreçlerine dâhil etmeleri, günümüz eğitim anlayışının temel bir gerekliliğidir. Buna bağlı olarak öğretmenlerin öğretim içeriğine uygun teknolojileri uygun öğretim yöntemleri ile bağdaştırarak öğrencileri öğrenme hedeflerine ulaştırması olarak tanımlanabilen teknolojik pedagojik alan bilgisi yeterliklerinin doğrudan öğretim sürecinin niteliğini etkileyen değişkenlerden biri olduğu söylenebilir. Bu çalışmada da öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi özyeterlik algılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Karma yöntemde tasarlanan araştırmanın amacı, öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi özyeterlik algılarının ve teknoloji destekli öğrenme görevi tercihlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın temel amacı doğrultusunda araştırmanın nicel kısmında cinsiyet değişkeninin öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisine yönelik özyeterlik algılarında etkisi olup olmadığını; nitel kısmında ise öğretmen adaylarının teknoloji destekli öğrenme görevleri tercihlerinin özelliklerinin neler olduğu, bu görevlere puanlama anahtarı aracılığıyla verilen puanların üst ve alt özyeterlik düzeyinde yer alan öğretmen adaylarına göre nasıl farklılaştığı, yanıtlanması amaçlanan alt problemler olarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamında karma desen kullanıldığı için çalışma grubu, tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Çalışma grubunu Marmara Üniversitesi 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Sınıf Öğretmenliği Bölümü'nde okuyan 59 4. sınıf öğretmeni adayları oluşturmuştur. Araştırmanın nicel ve nitel verileri aynı çalışma grubundan toplanmıştır. Araştırmanın nicel verileri, araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu ve Horzum, Akgün ve Öztürk (2014) tarafından geliştirilen Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği (TPABÖ) ile toplanmıştır. Nitel verilerin toplanmasında ise, araştırmacı tarafından geliştirilen ve Ders Bilgi Formu, Öğrenme Etkinliği Formu ve Görüşme Formu isimlerinde 3 bölümden oluşan Teknoloji Destekli Öğrenme Görevi Formu ile Teknoloji Destekli Öğrenme Görevi Puanlama Anahtarı kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri ilişkisiz örneklemler t testi ile, nitel veriler için ise içerik analizi yapılarak çözümlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisine yönelik özyeterlik algı düzeylerinin ölçeğin toplam puanı açısından yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Öğretmen adayları en fazla pedagojik alan bilgisi, en az teknolojik bilgi alt boyutlarına yönelik kendilerini yeterli gördüklerini belirtmişlerdir. Çalışmada, öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi ölçeğinden aldıkları toplam puanların cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür. Ancak erkek sınıf öğretmeni adaylarının teknolojik bilgi alt boyutunda kadın öğretmen adaylarına göre kendilerini daha yeterli gördükleri tespit edilmiştir. Etki büyüklüğüne bakıldığında bu farkın küçük düzeyde büyüklüğe sahip bir etki olduğu görülmüştür. Araştırmanın nitel boyutunda, öğretmen adaylarının teknoloji destekli öğrenme görevi puanlama anahtarı puanlarının düzeyi, teknoloji destekli öğrenme görevlerinin özellikleri ve öğrenme-öğretme süreçlerinde teknoloji kullanımının faydalarına yönelik görüşleri incelenmiştir. Öğretmen adaylarının teknoloji destekli öğrenme görevleri puanlama anahtarı puanlarının üst ve alt özyeterlik düzeylerine göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı görülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlar alan yazın ışığında değerlendirilerek öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of technology has brought about an inevitable transformation in the field of education. At the center of this transformation are teachers who are responsible for organization of educational environments. It is a basic requirement of today's educational understanding that teachers integrate technology, which permeates every element of educational programs, into learning and teaching processes in a correct and effective way. Accordingly, it can be said that TPACK competencies, which can be defined as the ability of teachers to reach the learning goals of students by associating technologies appropriate to the teaching content with appropriate teaching methods, is one of the variables that directly affect the quality of the teaching process. In this study, it was aimed to identify pre-service teachers' perceptions of technological pedagogical content knowledge self-efficacy. The aim of the research, which was designed in a mixed method, was to determine the pre-service teachers' perceptions of technological pedagogical content knowledge self-efficacy and their technology supported learning task preferences. In line with the main purpose of the research, in the quantitative part of the study, it was aimed to determine whether the gender variable has an effect on pre-service teachers' self-efficacy perceptions of technological pedagogical content knowledge; in the qualitative part of the study, it was aimed to determine the characteristics of pre-service teachers' preferences for technology-supported learning tasks and their preferences for these tasks. As a mixed method design was used within the scope of the research, the study group was selected by convenient sampling method from non-random sampling methods. The study group consisted of 59 4th grade prospective classroom teachers studying at Marmara University, Department of Classroom Teaching in the 2022-2023 academic year. The quantitative and qualitative data of the study were collected from the same study group. The quantitative data of the study were collected with the Personal Information Form created by the researcher and the Technological Pedagogical Content Knowledge Scale (TPACKS) developed by Horzum, Akgün, and Öztürk (2014). In the collection of qualitative data, the Technology Supported Learning Task Form and Technology Supported Learning Task Scoring Key, which were developed by the researcher and consisted of 3 sections: Course Information Form, Teaching Activity Form and Interview Form, were used. The quantitative data of the study were analyzed by unrelated samples t-test and the qualitative data were analyzed by content analysis. According to the findings, it was seen that pre-service teachers' self-efficacy perception levels for technological pedagogical content knowledge were at a high level in terms of the total score of the scale. The pre-service teachers stated that they perceived themselves as competent mostly in pedagogical content knowledge and least in technological knowledge sub-dimensions. In the study, it was seen that the total scores of pre-service teachers from the technological pedagogical content knowledge scale did not show a significant difference according to the gender variable. However, it was determined that male pre-service primary school teachers considered themselves more competent than female pre-service teachers in the technological knowledge sub-dimension. When the effect size was analyzed, it was seen that this difference was a small effect. In the qualitative dimension of the study, the level of pre-service teachers' technology-supported learning task scoring key scores, the characteristics of technology-supported learning tasks and their views on the benefits of using technology in learning-teaching processes were examined. It was seen that pre-service teachers' technology-supported learning task rubric scores did not differ significantly according to their upper and lower self-efficacy levels. The results obtained from the study were evaluated in the light of the literature and suggestions were developed.