Uzaktan eğitimde yürütülen sosyal bilgiler derslerine yönelik öğretmen, öğrenci ve veli görüşleri
Teachers, students and parents' views on social studies courses conducted in distance education
- Tez No: 730003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ KAYA, PROF. DR. CEMİL CAHİT YEŞİLBURSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, sosyal bilgiler öğretmenlerinin, ortaokul öğrencilerinin ve öğrenci velilerinin sosyal bilgiler derslerinde uzaktan eğitime yönelik görüşlerini incelemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışma nitel araştırma desenlerinden temel nitel araştırma deseni ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunun belirlenmesinde kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda çalışma grubunda, Ankara ilinde görev yapmakta olan 10 sosyal bilgiler öğretmeni, Ankara iline bağlı ortaokullarda öğrenim gören 9 öğrenci ve 9 öğrenci velisi yer almıştır. Verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler, Zoom uygulaması vasıtasıyla görüntülü ve sesli olarak toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde içerik analizi kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, katılımcılar sosyal bilgiler derslerinde uzaktan eğitimin hem olumlu hem de olumsuz yönleri olduğunu belirtmişlerdir. Bununla birlikte katılımcıların çoğunluğunun uzaktan eğitimin olumsuz yönlerine daha çok vurgu yaptıkları sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin çoğunluğunun bu süreçte karşılaştıkları en önemli sorunun öğrencilerin derse katılımlarının istenilen düzeyde olmadığı, ölçme değerlendirme yapamadıkları ve velilerden bekledikleri desteği göremedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal bilgiler öğretmenleri uzatan eğitim sürecinde öğrenci ile iletişimlerinin iyi olduğunu belirtmişlerdir. Katılımcılardan ortaokul öğrencilerinin çoğunluğu sosyal bilgiler derslerinde materyal kullanımı bakımından yüz yüze eğitim ile uzaktan eğitim arasında önemli bir fark olmadığını belirtmişlerdir. Öğrenci görüşlerine göre, sosyal bilgiler dersi kapsamında uzaktan eğitimde etkinlik yaptıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin çoğunluğu sosyal bilgiler derslerinde öğretmenleri ile etkileşimlerinin iyi olduğu ifade etmişlerdir. Velilerinin uzaktan eğitim sürecinde yarıdan fazlasının uzaktan eğitimde teknoloji ve teknik malzeme ile ilgili sorun yaşamadıkları ve uzaktan eğitimde sosyal bilgiler dersi kapsamında çocuklarını başarılı buldukları sonucuna ulaşılmıştır. Veliler, uzaktan eğitime ilk geçildiği zamanlarda EBA ile ilgili bağlantı sorunları yaşadıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The current study explores the views of social studies teachers, middle school students and parents about distance education in social studies lessons. The study was carried out with the basic qualitative research design. Convenience sampling method was used to determine the study group. The study was conducted in Ankara. In this context, 10 social studies teachers working, 9 middle school students and 9 parents were included in the study group. A semi-structured interview form was used to collect data. Data were collected visually and audibly via the Zoom application. Content analysis was used to analyze the data. The results showed that, the participants stated both positive and negative aspects of distance education in social studies courses. However, it was concluded that the majority of the participants emphasized the negative aspects of distance education more. It was concluded that the most important problem faced by the majority of social studies teachers in this process is that the students' participation in the lesson was not at the desired level, they could not make assessment and evaluation and they did not receive the support they expect from the parents. Social studies teachers stated that their communication with the student was good during the distance education period. The majority of the students stated that there is no significant difference between face-to-face education and distance education in terms of material use in social studies lessons. According to the students' opinions, it was concluded that they carried out activities in distance education within the scope of social studies course. The majority of the students stated that they had good interactions with their teachers in social studies lessons. It was concluded that more than half of the parents did not have problems with technology and technical materials in distance education and found their children successful within the scope of social studies course in distance education. Parents stated that they had connection problems with EBA when they started distance education for the first time.