COVID-19 pandemi döneminde ortopedi ameliyatı geçiren hastaların coronavirüse karşı korku ve kaygı düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the fear and anxiety levels of patients who underwent orthopedic surgery during the COVID-19 pandemic period
- Tez No: 730129
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, Covid-19 pandemi döneminde ortopedi ameliyatı geçiren hastaların koronavirüse karşı korku ve kaygı düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırmanın örneklemini İstanbul'da bir hastanede 09.06.2021-29.10.2021 tarihleri arasında 360 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri hasta bilgi formu, Kovid-19 Korkusu Ölçeği ve Koronavirüs Kaygı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalamasının 43,59± yıl olduğu, %63,9'unun 51 yaş ve üzeri yaş grubunda, %53,9'unun erkek, %30'unun lise mezunu, %25,8'inin serbest meslek sahibi ve %61,1'inin ise evli olduğu bulunmuştur. Hastaların %59,2'sinin randevulu/planlı bir şekilde hastaneye yattığı, %86,7'sinin ise minör kategoride yer alan bir ameliyat geçirdiği, %46,1'inin 1-3gün hastanede yattığı, %55'inin aşı olduğu ve %75,3'ünün ise çevresinde ya da kendisinde Covid-19 yaşama durumu olmadığı belirlenmiştir. Hastaların Kovid-19 Korkusu Ölçeği'nden 20,08±6,86 puan, Koronavirüs Kaygı Ölçeği'nden ise 8,01±3,37 puan aldıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the fear and anxiety levels of patients who underwent orthopedic surgery during the COVID-19 pandemic period. The sample of this descriptive study consisted of 360 patients in a hospital in Istanbul between 09.06.2021 and 29.10.2021. Research data were collected using the patient information form, the Covid-19 Fear Scale and the Coronavirüs Anxiety Scale. In the analysis of the data, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and correlation test were used as well as descriptive statistics. The mean age of the patients participating in the study was 43.59± years, 63.9% of them were 51 years old and over, 53.9% were male, 30% were high school graduates, 25.8% were self-employed and 61.1% of them were found to be married. 59.2% of the patients were hospitalized with an appointment/scheduled, 86.7% had an operation in the minor category, 46.1% were hospitalized for 1-3 days, 55% were vaccinated and It was determined that 75.3 of them did not have the situation of experiencing Covid-19 in their surroundings or in themselves. It was found that the patients got 20.08±6.86 points from the Covid-19 Fear Scale and 8.01±3.37 points from the Coronavirüs Anxiety Scale.