Üniversite öğrencilerinin beden algısı ile yeme davranışları ve besin tüketimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between body perception, eating behaviors and food consumption of university students
  1. Tez No: 730134
  2. Yazar: BENSU ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİTNAT ŞULE ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Beslenme, yaşamın her döneminde önemli olmakla birlikte, gençlik ve üniversite döneminde önemi artmaktadır. Bu dönemde kazanılan alışkanlıklar, ilerleyen yaşlardaki sağlığın temelini atmakta ve yaşam kalitesini yükseltmektedir. Üniversite öğrencilerinin yeme davranışlarını etkileyen faktörler arasında, beden algısı kavramı öne çıkmaktadır. Beden ağırlığı ya da şekline ilişkin yanlış algılamalar ve beden memnuniyetsizliği olumsuz fiziksel ve psikolojik sonuçlarla ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin beden algısı, yeme davranışları ve besin tüketimleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmaya Haliç Üniversitesi'nde aktif olarak eğitim alan, tabakalı örnekleme yöntemi ile seçilmiş 216'sı kadın, 154'ü erkek olmak üzere 370 öğrenci dahil edilmiştir. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Besin Tüketim Sıklığı, 24 saatlik Besin Tüketim Kaydı, Beden Algısı Ölçeği (BAÖ), Yeme Tutum Testi (YTT-40) ve Ortoreksiya Nervosa (ORTO-11) Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Kadınların %35,2'sinin, erkeklerin %16,9'unun beden algı düzeyi düşüktür.
Özet (Çeviri)
Although nutrition is important in every period of life, its importance increases during youth and university periods. The habits gained during this period lay the foundation of health in later ages and increase the quality of life. Among the factors affecting the eating behaviors of university students, the concept of body image stands out. Misperceptions about body weight or shape and body dissatisfaction are associated with negative physical and psychological consequences. The aim of this study is to examine the relationship between body image, eating behaviors and food consumption of university students. A total of 370 students, 216 female and 154 male, selected by stratified sampling method and actively studying at Haliç University, were included in the study. Data was obtained by using Personal Information Form, frequency of food consumption, 24-hour food consumption record, Body Image Scale (BIS), Eating Attitude Test (EAT-40), and Orthorexia Nervosa Scale (ORTO-11). The body image level of 35.2% of women and 16.9% of men is low.