The effect of fear appeal message with self and family concerns on attitude toward advertising
Korku çekiciliği odaklı öz ve ailevi kaygı içeren mesaj tasarımının reklama yönelik tutum üzerine etkisi
- Tez No: 730383
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU UZUNOĞLU, DOÇ. DR. SELİN TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İşletme, Public Relations, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Korku çekiciliği küreselleşen yeni dünya ile birlikte reklamlardan sağlığa kadar birçok alanda önemli bir stratejik araç haline gelmiştir. Özellikle günümüzde korku çekiciliği sağlığa yönelik olumlu davranışların geliştirilmesi amacıyla mesaj içeriklerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak korku çekiciliğini temel alan bir mesajda hedef kitle üzerinde aktif bir tutum veya duygusal tepki yaratabilmek önemli bir rol oynamaktadır. Bu araştırma kapsamında fonksiyonel tıp iletişiminde öz ve ailevi kaygı mesaj içeriklerine maruz kalmanın mesaja yönelik tutum ve birden fazla korku duygusu üzerindeki etkilerinin ölçülmesini deneysel bir çalışma ile ortaya koyabilmek amaçlanmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için uyaranları tasarlamadan önce ön görüşmeleri ve projektif yöntemleri içeren ön testler yapılmıştır. Bu testlerden elde edilen içgörülere göre uyaranlara son hali verilmiş ve araştırmanın deneysel araştırma aşamasında mesaj içeriklerine yönelik tutum ve korku duygularını çeşitli ölçekler ve anlamsal ağ analizi ile ortaya koyan bir anket çalışması yürütülmüştür. Son olarak, bu deneysel araştırma ile korku çekiciliğinde ilginç ve dikkat çekici mesajlara yer vermenin hedef kitle üzerinde mesaja yönelik daha olumlu duygular ve tutumlar yarattığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
With the globalizing world, a fear appeal has become an important strategy in many areas, from advertisements to health. Especially today, the fear appeal is widely used in message content to develop positive behaviors towards health. However, in a message based on fear appeal, being able to create an attitude or emotional reaction in the target audience plays an important role. Within the scope of this research, it was aimed to measure the effects of exposure to self and family-concern message contents on the attitude towards the message and fear feelings in functional medicine communication with an experimental study. To achieve this aim, pre-tests including pre-interviews and projective methods were conducted before designing the stimuli. The stimuli were finalized according to the insights obtained from these tests and a questionnaire study was conducted to reveal the attitudes and fear feelings towards the message contents with various scales and semantic network analysis in the experimental research phase. Finally, with this experimental research, it has been revealed that including interesting and remarkable messages in fear appeal creates more positive emotions and attitudes towards the message of the target audience.