O-RADS ve IOTA sınıflandırmalarının adneksiyel kitlelerin malignite tanısındaki performanslarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 945176
  2. Yazar: MÜRŞİDE SENA DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı, adneksiyel kitlelerin preoperatif malignite riskinin değerlendirilmesinde kullanılan International Ovarian Tumor Analysis (IOTA) grubunun geliştirdiği IOTA Simple Rules, IOTA ADNEX, RMI, LR1, LR2 modeller ile Ovarian-Adnexal Reporting and Data System (O-RADS) sisteminin tanısal performanslarını karşılaştırarak, klinik pratikte bu sistemlerin doğruluk, duyarlılık ve özgüllük açısından etkinliğini değerlendirmektir. Özellikle jinekolojik onkoloji olmayan kaynakların sınırlı olduğu sağlık merkezlerinde, adneksiyal kitleye sahip hastaların uygun şekilde yönlendirilmesini sağlayacak, basit, ekonomik, etkili ve kolay uygulanabilir bir değerlendirme aracı seçmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma kapsamında, 1 Ocak 2019 ile 31 Ocak 2025 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde adneksiyal kitle nedeniyle cerrahi müdahale uygulanmış olan 129 hasta, preoperatif dönemde yapılan görüntüleme ve klinik değerlendirmeler esas alınarak O-RADS ve IOTA (Simple Rules, ADNEX, RMI, LR1, LR2) kriterleri doğrultusunda retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Cerrahi sonrası elde edilen patoloji sonuçları ile O-RADS ve IOTA (Simple Risk, ADNEX, RMI, LR1, LR2) skorları karşılaştırılarak tanısal doğruluk analizleri yapılmıştır. Modeller duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif prediktif değerler açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 129 hasta dahil edilmiştir. Patoloji sonuçları incelendiğinde; %81,4'ü (105 kişi) benign grubunda iken, %18,6'sı (24 kişi) malign grubundadır. ROC eğrisi analizine göre, O-RADS modeli, en yüksek tanısal doğruluğu sağlamıştır (AUC: 0,962; Sensitivite: %95,8; Spesifite: %91,4). IOTA ADNEX modeli, AUC: 0,942, %95,8 sensitivite ve %94,3 spesifite ile O-RADS'a yakın güçlü bir tanısal başarı sergilemiştir. LR1 ve LR2 modelleri, sırasıyla %91,7 ve %91,7 sensitivite ile maligniteyi saptamada etkili olurken, özgüllükleri LR1 için %88,6 ve LR2 için %84,8 olarak bulunmuştur. RMI modeli, %91,7 sensitivite ve %74,3 spesifite ile benign-malign ayrımında makul bir doğruluk sergilemiştir. Malign olgular pozitif sınır olarak kabul edilerek yapılan değerlendirmede IOTA SR, yüksek spesifitesi %90.0 ve sensitivitesi %97.2 ile yüksek doğruluk ve güçlü negatif prediktif değer sunarak klinik güvenilirliğini desteklemiştir. Belirsiz vaka oranının yüksekliği bu modeli sınırlayıcı faktör haline getirmiştir Sonuç: Çalışmamıza göre O-RADS ve IOTA ADNEX modellerinin, diğer skorlama sistemlerine kıyasla daha yüksek genel doğruluk ve ayırt edicilik gösterdiği sonucuna varılmıştır. Ancak her modelin klinik kullanımındaki avantaj ve sınırlılıkları göz önünde bulundurularak, hasta bazlı değerlendirme yapılmalıdır. Deneyimsiz kullanıcılar için algoritmik yapı sunan O-RADS avantaj sağlarken, IOTA modelleri daha detaylı risk hesaplamaları ile değerlendirme imkânı sunmaktadır. Klinik kararlarda bu sistemlerin birlikte veya duruma göre dönüşümlü kullanılması, tanısal doğruluğu artırmaktadır ve benign özellikteki hastalarda gereksiz cerrahi girişimlerin önlenmesine, malignite riski taşıyan olguların ise zaman kaybetmeden ileri düzey merkezlere yönlendirilmesine olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effectiveness of various diagnostic models used in the preoperative assessment of malignancy risk in adnexal masses by comparing the diagnostic performance of the models developed by the International Ovarian Tumor Analysis (IOTA) group—namely IOTA Simple Rules, IOTA ADNEX, RMI, LR1, and LR2—with the Ovarian-Adnexal Reporting and Data System (O-RADS), in terms of accuracy, sensitivity, and specificity in clinical practice. In particular, the study aims to identify a simple, cost-effective, efficient, and easily applicable diagnostic tool that can ensure the appropriate referral of patients with adnexal masses, especially in healthcare settings with limited resources and without readily available gynecologic oncology expertise. Materials and Methods: This retrospective study included 129 patients who underwent surgical intervention for adnexal masses at Ankara Training and Research Hospital between January 1, 2019, and January 31, 2025. Preoperative imaging and clinical assessments were evaluated using the O-RADS and IOTA-based models (Simple Rules, ADNEX, RMI, LR1, LR2). The diagnostic scores obtained from these models were compared with the postoperative histopathological results. Sensitivity, specificity, and predictive values (positive and negative) were calculated and compared among the models. Results: A total of 129 patients were included in the study. Histopathological evaluation revealed that 81.4% (n=105) of the cases were benign, while 18.6% (n=24) were malignant. According to receiver operating characteristic (ROC) curve analysis, the O-RADS model demonstrated the highest diagnostic accuracy (AUC: 0.962; Sensitivity: 95.8%; Specificity: 91.4%). The IOTA ADNEX model also showed a strong diagnostic performance (AUC: 0.942; Sensitivity: 95.8%; Specificity: 94.3%), closely following O-RADS. The LR1 and LR2 models demonstrated effective sensitivity (91.7% each), with specificities of 88.6% and 84.8%, respectively. The RMI model exhibited reasonable accuracy in differentiating between benign and malignant masses (Sensitivity: 91.7%; Specificity: 74.3%). Considering malign cases as the positive cutoff, IOTA Simple Rules showed high accuracy and strong clinical reliability, with 97.2% sensitivity and 90.0% specificity, along with a strong negative predictive value. However, the relatively high rate of indeterminate cases posed a limiting factor for its practical use. Conclusion: This study concludes that both the O-RADS and IOTA ADNEX models provide higher overall diagnostic accuracy and discriminatory power compared to other scoring systems. Nonetheless, clinical decisions should be made on a case-by-case basis, considering the strengths and limitations of each model. The algorithmic structure of the O-RADS system offers a practical advantage for less experienced users, while IOTA models allow for more detailed risk stratification. Combined or selective use of these systems in clinical practice may enhance diagnostic accuracy, help avoid unnecessary surgical interventions in benign cases, and ensure timely referral of patients with suspected malignancy to specialized centers.