Ses yutucu gereçlerin bina ve kent tasarımında kullanılması
The use of sound absorbing equipment in building and urban design
- Tez No: 730635
- Danışmanlar: DR. ZUHAL ÖZÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
WHO'nun tanımına göre sağlıklı olmak sadece sakatlık geçirmemek veya herhangi bir hastalığa sahip olmamak değildir. Sağlıklı olmak insanın fiziksel, zihinsel ve sosyal yaşamı açısından kendini rahat hissetmesi anlamına gelmektedir. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen etkenlerden bir tanesi ise gürültü kirliliğidir. Gürültü kirliliğinin olması insan ve çevre sağlığına zarar verdiğinden dolayı kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu tez kapsamında gürültü kirliliğinin bina ve kent ölçeğinde önlenmesi ile ilgili çalışmalar incelenmiştir. Tez içeriğinde gürültünün önlenmesi için bina içerisinde yapı elemanları incelenerek ses yutuculuk özellikleri araştırılmıştır. Ayrıca gürültünün önlenmesi için bina ve kent tasarımında kullanılan ses yutucu gereçler anlatılmıştır. Tez kapsamında anlatılan ses yutucu gereçler olarak değerlendirilebileceği öngörülen bor ve bambu özel olarak araştırılmış, ses yalıtım özelliklerine yönelik olarak literatür araştırmasına öncelik verilmiştir. Ülkemizde en fazla çıkan minerallerden biri olan bor çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bor mineralinin incelenen kaynaklarda ses yalıtım performansının olumlu olduğu değerlendirilmiştir. Bambunun da yapı elemanı ve ses yalıtım gereci olarak kullanılması ile ilgili bilgiler aktarılmıştır. Bu kapsamda; bor minerali ve bambunun ses yalıtım performanslarının standartlar ışığında laboratuvar ortamında analiz edilmesi ve inşaat sektörüne katkısının sağlanması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
According to WHO's definition, being healthy is not just the absence of injury or disease. Being healthy and feeling comfortable in terms of physical, mental and social life is also within the scope of health. One of the factors that negatively affect human health is noise pollution. The effects of noise pollution on human and environmental health should be controlled. Within the scope of this thesis, studies were carried out on the prevention of noise pollution at the building and city scale. In the content of the thesis, the building elements were examined and their sound absorption properties were explained in order to prevent noise. In addition, sound absorbing devices used in building and urban design to prevent noise are explained. Among the sound absorbing materials described in the thesis, a separate title has been opened for boron and bamboo. It is explained how boron, which is one of the most abundant minerals in our country, is used in terms of sound insulation. Bamboo is also defined and information about the use of bamboo as a building element and sound absorbing material has been conveyed.