Kadına yönelik şiddeti önlemede kadın sığınmaevi modelleri: İhtisaslaşma örneği
Models of women's shelters in preventing violence against women: Example of specialization
  1. Tez No: 731149
  2. Yazar: ELMAS COŞKUN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BAYRAKTAR DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kadına yönelik şiddet dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir sorundur. Şiddet; fiziksel, psikolojik, ekonomik ve cinsel olarak farklı türleri içinde barındırmaktadır. Şiddet gören kadınların şiddet ortamından uzaklaşması, destek alarak güçlenmesi noktasında“sığınma evleri”kavramı ortaya çıkmaktadır. Farklı sosyokültürel ve ekonomik yapıdan gelen kişilerin zorunluluk nedeniyle aynı ortamda kalması durumunda etkin bir iletişim olması pek mümkün olmamaktadır. Aynı zamanda kişilerin deneyimlerinin de farklı olması ihtiyaçlarının farklılaşmasına neden olmaktadır. Bu noktada ihtisaslaşma önemli bir unsurdur. Bu çalışmada, doküman inceleme yöntemi kullanılarak Türkiye'de ve Dünya'da bazı ülkelerdeki sığınmaevleri incelenmiş ve sığınmaevlerinde ihtisaslaşma konusu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Violence against women, just like it is in many other places of the world, is also an important problem in Turkey. The word“Violence”includes different types as physical, economical and sexual. The term“women's shelter”occures for women facing with violence within the context of becoming distant of violence environment and becoming stronger by being supported. An effective communication may not be possible in case of people coming from different sociocultural and economical backgrounds and staying together because of the necessity. At the same time, people's different experiences causes different needs for the people. In this point, professionalisation is an important figure. In this study, using the document review method, women's shelters have been observed in Turkey and some other countries in the world; and it is discussed the professionalisation issue in women's shelters.