Sığır etinden elde edilen protein hidrolizatlarının antioksidan, antibakteriyal ve ade inhibitör aktivitesi üzerine farklı teknolojik yöntemlerin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of different technological methods on the anti̇oxidant, antibacterial and ace inhibitory activity of protein hydrolysates obtained from beef
  1. Tez No: 731383
  2. Yazar: HÜLYA ŞEN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN SARIÇOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada sığır etinin (nuar) fonksiyonel özelliklerini artırmak amacıyla ultrason, mikrodalga ve pişirme destekli enzimatik (alkalaz) hidroliz yolu ile farklı sürelerde (60 dk, 90 dk, 120 dk) elde edilen protein hidrolizatlarının antioksidan, antibakteriyal ve anjiotensin dönüştürücü enzim I (ADE) inhibisyon aktiviteleri incelenmiştir. Protein hidrolizatlarının hidroliz derecesi (%HD) %64.1 ile %88.93 arasında bulunmuştur. Hidrolizatların DPPH metoduyla serbest radikali süpürme aktivitesi, TEAC metoduyla antiosidan kapasitesi tayin edilmiştir. Hidrolizatların %DPPH inhibisyon değerlerinin %6.43 ile %29.32 arasında; antioksidan kapasitelerinin ise 6.35 ile 15.69 mg TEAC/g arasında olduğu belirlenmiştir. Antibakteriyal aktivitede 5 log kob/ml ve 7 log kob/ml seviyelerinde E.coli (ATCC 25922) ve S.aureus (ATCC 25923) suşları kullanılmıştır. Hidrolizatların bakteriler üzerine inhibisyon aktivitesi gösterdiği bulunmuştur. ADE inhibisyon aktivitesinin %45.5 ile %86.79 arasında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The antioxidant, antibacterial and angiotensin converting enzyme I (ACE) inhibition activities of protein hydrolysates obtained from beef by ultrasound, microwave and cooking assisted enzymatic (alkalase) hydrolysis at different times (60 min, 90 min, 120 min) were investigated. The degree of hydrolysis (%HD) of protein hydrolysates was found between 64.1% and 88.93%. Antioxidant activity of hydrolysates was determined by using DPPH method, free radical reducing activity, and antioxidant capacity using TEAC method. %DPPH inhibition values of hydrolysates ranged from 6.43% to 29.32%; antioxidant capacities were determined to be between 6.35 and 15.69 mg TEAC/g. E.coli (ATCC 25922) and S.aureus (ATCC 25923) strains were used in antibacterial activity at concentrations of 5 log cfu/ml and 7 log cfu/ml. It has been found that hydrolysates show inhibitory activity on bacteria. ACE inhibition activity was found to be between 45.5% and 86.79%.