Yönetime katılmanın verimliliğe etkileri ve SEDAŞ'ta yönetime katılmaya dönük bir araştırma
Participation in management effect onto productivity and a research about participation in SEDAŞ (Sakarya Electricity distributive incorporated company)
- Tez No: 73151
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Yönetime katılma düşüncesi, bir takım politik, ekonomik ve toplumsal gelişmeler sonucunda ortaya çıkmıştır. Klasik yönetim düşüncesinde insan biyolojik ve fizyolojik bir varlık olarak düşünülmüş ve insanın sadece bu özelliklerinden yararlanma amacı güdülmüştür. İnsan, psiko-sosyal bir varlık olarak kabul edildiğinde, onun zihinsel becerilerinden yararlanma söz konusu olmuş ve yönetim literatüründe modern yaklaşımlar insanı ön planda tutarak ona daha fazla değer vermeye başlamışlardır. İşletmelerde verimliliği arttırma çabaları, bir girdi unsuru olan iş gücünü dikkate alarak onun yeteneklerinden yararlanma ve iş hakkındaki düşüncelerini öğrenme noktasında belirginleşmektedir. Yönetime katılma, gerek verimliliğin arttırılması ve gerekse çalışanların ihtiyaçlarının karşılanması için işgörenlerin, yöneticileriyle beraber belli bir organ yada grup içinde birey şeklinde kararlara katılmalarıdır. Farklı şekillerde uygulanan yönetime katılma endüstriyel demokrasinin tesisi için Almanyada“Birlikte Yönetim”modeli ve Yugoslavyada“Özyönetim”modeliyle karşımıza çıkmaktadır. Teknik konulardaki uygulama alanıyla yönetime katılma kalite yönetiminin bir aracı olarak da hizmet görmektedir. Bu tez içinde bir kamu kuruluşu olan SEDAŞ inceleme altına alınarak,SEDAŞ' a bağlı Sakarya İşletme Müdürlüğündeki (SİM) yönetici, işçi ve sendika yetkililerinin yönetime katılma hakkındaki düşünceleri öğrenilmiş ayrıca yönetime katılmanın SEDAŞ SİM'de nasıl uygulandığı ve bundan başka hangi farklı modelinin uygulanabilir olduğu araştırılarak SEDAŞ için bir yönetime katılma modeli önerilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The idea of participation in management arised as a result of some development of political »economical and social. In classical management mentality, the man was thought as biological and physiological existence and was gone towards aim to benefit from this characteristic of the man When the man had been accepted as a psychlogical existence, business managers thought to use their mind's ability. In Contemporary approach of the literature of management, the man who became most important began to gather more value. Participation is both to remedy necessity of workers and soaring productivity in firms, workers participate in management with their managers in defenite council or as a individual in group. We meet with participation which is applied different forms to build industrial democracy. For example,“Management With Together”pattern in Germany and“Automanegement”pattern in Yugoslavia. When it is looked in different point, worker's participation finding applieing area in technical ground also mediates for quality management. In this thesis, the subject has been taken in hand and investigated in basis of SEDAŞ(Sakarya Electricity Distributive Incorporated Company) which is a public authority.The ideas of managers, workers and trade unionists in Sakarya Operating Direction (SİM) which depends on SEDAŞ have been learnt and moreover it has been searched how participation in management is arranged in SEDAŞ and in which different form of it can be applied. In the result of searchings a form of participation in management has been suggested for SEDAŞ. vıu