Soya fasulyesi (Glycin max) tohum ve yağının bioaktif özellikleri ve fenolik bileşenleri üzerine çimlendirme, kavurma ve haşlama işlemlerinin etkisi
Effect of germination, roasting and boiling on the bioactive properties and phenolic components of soybean (Glycine max) seed and oil
- Tez No: 731541
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUSA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada öğütülmüş ham, kavrulmuş, çimlendirilmiş ve haşlanmış soya fasulyesi tohumları ve yağlarında asitlik değeri, peroksit sayısı, yağ miktarı, antioksidan aktivite, toplam flavonoid, toplam karotenoid, toplam fenol, yağ asidi kompozisyonu, protein, mineral ve fenolik bileşen içerikleri tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; kavurma, haşlama ve çimlendirme işlemlerinin soya yağının serbest yağ asidi ve peroksit sayıları üzerine fazla etkili olmadığı (p>0.05) gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, acidity value, peroxide number, oil amount, antioxidant activity, total flavonoid, total carotenoid, total phenol, fatty acid composition, protein, mineral and phenolic component contents were determined in ground raw, roasted, germinated and boiled soybean seeds and oils. According to the results obtained; It was observed that roasting, boiling and germination processes did not have much effect on the free fatty acid and peroxide values of soybean oil (p>0.05).