Türk Kamu Yönetimi'nde dijitalleşme politikaları
Digitalization policies in all public administration
  1. Tez No: 810227
  2. Yazar: ALİ AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÇELİKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
21. yüzyılda devletler, kamu politikaları vasıtasıyla vatandaşlarının bilgi toplumu olması yönünde çeşitli girişimlerde bulunmaktadırlar. Toplumların bilgi ve iletişim kullanımının artması ve ülkelerin her alanda dijitalleşme olgusunu kullanması ülkelerin küresel alanda rekabet gücünü arttıracaktır. Çalışmamızda Türkiye'nin kamu politikaları kapsamında son 50 yıllık bilgi ve teknoloji alanındaki gelişmeleri ele alınmakta ve bu süreçte kamusal hizmet sunumunun dijitalleşme faaliyetleri ile iyileştirilmesi için yapılan çalışmalar bağlamında yürütülmüştür. Türkiye özellikle 1990'lı yıllarda başlayan bilgi toplumu olma yolundaki politikaları ile günümüze dek sürekli gelişmiş ve vatandaşlarına birçok kamusal hizmeti dijital teknolojiler vasıtasıyla sunmuştur. Özellikle Covid-19 salgınının ortaya çıkardığı teknolojik rekabet ortamı ülkeleri dijital sektörlerin geliştirilmesi olgusu üzerinde daha fazla durulmasına yöneltmiştir. Küreselleşen dünya düzeninde fiziki sınırlar neredeyse ortadan kaldırılmış ve dijital teknolojiler sayesinde iletişim çok daha kolay hale gelmiştir. Bu alandaki gelişmelerden Türkiye'de geri kalmamış ve 2000 sonrası kamu politikası, hükümet programları ve kalkınma planları gibi kapsamlı planların içinde bilgi ve iletişim teknolojilerine yer vermiştir. Ulusal alanda toplumun her kesimine internet ve dijital cihazları götürmeyi hedef kılarak bilgi toplumu olma yolunda stratejiler geliştirilmiştir. Kamu idare teşkilatlanması içinde yeniden yapılanmaya gidilmiş ve teknoloji kavramı genel politikalar kapsamından alınıp başlı başına bir politika halini almıştır. Kamu hizmet sunumlarının vatandaşlara ulaştırılmasında bürokratik engeller mümkün olduğunca kaldırılmış ve vatandaşların hizmete doğrudan erişimi ön planda tutulmuştur. E-devlet tabanlı uygulamalarla bireylerin yer ve zaman kısıtlaması olmadan hizmetlere ulaşması sağlanmıştır. Geleneksel devlet yaklaşımından yeni kamu yönetimi yaklaşımına geçiş ile birlikte vatandaşların karar süreçlerine katılımı sağlanmıştır. Bireyler dijital e-uygulamalar sayesinde merkezi ve yerel yönetimlerin faaliyetleri hakkında görüş ve düşüncelerini anlık olarak ilgili yerlere aktarma fırsatı bulmuşlardır. Kamu yönetimi ve kırtasiyecilik alanında maliyetler azaltışmış ve birçok resmi süreçler dijital uygulamalar sayesinde gerçekleştirilmiştir. Türkiye'nin uluslararası alandaki rekabet gücünü arttırmak için kamu yönetimi ve toplum nezdinde son 20 yılda gerçekleştirdiği dijital dönüşüm, sürekli değişen ve gelişen dünya düzeninde gelecekte de Türkiye gibi bütün dünya ülkeleri için önemini korumaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, states -through their public policies- have been attempting to make their citizens members of the information society. With the increase in the level of knowledge and communication channels of societies, the digitalization of countries in all areas will increase the competitiveness of countries in the global arena. This study examines the developments in information and technology in the last 50 years within the scope of Turkey's public policies. In addition, in this process, studies on improving public services with digitalization were examined. With the policy of being an information society that started in the 1990s, Turkey has continuously developed and offered many public services to its citizens through digital technologies. The technological competitive environment created by the Covid-19 epidemic has led countries to focus more on the development of digital sectors. In the globalizing world, physical borders have been almost eliminated and communication has become much more easier with the help of digital technologies. Turkey did not lag behind the developments in this field and after the year 2000, it included information and communication technologies in plans such as public policy, government programs and development plans. Strategies have been developed towards becoming an information society by aiming to bring the internet and digital devices to all segments of the society at the national level. By restructuring within the public administration organization, the concept of technology was separated from the scope of general policy and became a stand-alone policy. Bureaucratic obstacles in the public service delivery have been removed as much as possible and direct access to customer service has been kept open. With E-Government-based applications, individuals have been provided with access to services without time and place restrictions. With the transition from the traditional state approach to the new public administration approach, the participation of citizens in the decision processes has been ensured.. Individuals are provided with the opportunity to instantly convey their views and thoughts about the activities of central and local government agencies via digital eapplications. In the generic functions of public administration processes and stationery, costs have decreased and many official processes have been carried out through digital applications. The digital transformation that Turkey has carried out in the last 20 years in public administration and social fields in order to increase its competitive power in the international arena will continue to maintain its importance in the future in the ever-changing world for all countries; as it is in Turkey.