Sürdürülebilirlik açısından marka aktivizmi: Markaların aktivist iletişim uygulamalarına ilişkin örnek olay çalışması
Sustainability in terms of brand activity: A case study on communication activities of brands
  1. Tez No: 731740
  2. Yazar: İLKAY KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL AKTUĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tüm dünyada çevresel, sosyal ve ekonomik alanda yaşanan sorunlar giderek artmaktadır. Karşı karşıya kalınan sorunlar; ekosistem, kaynakların devamlılığı ve insanlığın geleceği için ciddi tehditlere dönüşmektedir. Sürdürülebilirlik yaklaşımı sorunların nedenlerinin anlaşılması, çözüme ulaştırılması ve insanlığın bugün sahip olduğu kaynakların geleceğe de aktarılması için ön plana çıkmaktadır. Yaşanılan sorunları bütüncül bir yaklaşımla ele alan sürdürülebilirliğin uygulanması, bireysel çabaların yanında daha büyük organizasyonların da destek vermesiyle başarıya ulaşabilecektir. Günümüzde markalar da dünyada yaşanan sorunlara yönelik daha duyarlı hale gelmektedir. Bu bağlamda markaların ticari faaliyetlerinin yanında, çevresel ve sosyal sorunların çözümüne yönelik yeni amaçlar içine girdiği görülmektedir. Marka aktivizmi adı verilen yaklaşımla şirketler kar etmenin ötesinde çevreye olan etkilerini azaltmayı ve toplumsal alanda olumlu yönde fayda sağlamayı amaçlamaktadır. Markaların aktivizm çalışmalarını günümüzde genellikle internet ortamında gerçekleştiriyor olmaları dijital aktivizm yaygınlaşmasını da sağlamaktadır. Gerçekleştirecek bu çalışmanın amacı sürdürülebilirlik, aktivizm ve marka aktivizmi kavramını detaylandırmak, aktivist marka iletişim uygulamalarını irdelemek ve sürdürülebilirlikle olan ilişkisini ortaya koymaktır. Bu kapsamında farklı sektörlerden seçilen markaların aktivist çalışmaları örnek olay incelemesine tabi tutulmuştur. İncelemeler doğrultusunda aktivist markaların sahip olduğu ortak özellikler, gerçekleştirdikleri iletişim çalışmaları, sürdürülebilirlikle ilişkisi ve etkileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Environmental, social, and financial problems are increasing exponentially around the world. These problems pose a seriousthreat to the ecosystem, the existence of resources, and the future of humanity. The sustainability approach is vital in order to understand the reasons behind these problems, create solutions, and to make sure that the resources humanity possesses today will also exist in the future. Sustainability evaluates current problems from a holistic perspective, and its success depends on support by institutions as well as individual effort. Today, brands are becoming more sensitive to global problems, as evidenced by the fact that in addition to their commercial activities, they are also involved in seeking solutions for environmental and social problems. This method, called“brand activism,”goes beyond the commercial goal of profit-making and aims to decrease companies' adverse effects on the environment, and to create positive social changes. Today, brand activism is usually done online, as digital activism obtains a wider reach. The aim of this study is to detail the concepts of sustainability, activism, and brand activism, and to explore activist brands' communication practices in relation to sustainability. To this end, examples of activism by brands from various sectors were used as case studies, revealing their shared features, the type of communication they use, their relation to sustainability, and their influence.