Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri'nde COVID-19 pandemisi öncesi ve sürecinde kardiyovasküler hastalık, diyabet, kanser ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı yükünün değerlendirilmesi (Ocak 2018-Haziran 2021)
Evaluation of cardiovascular disease, diabetes, cancer and chronic obstructive pulmonary disease burden in Hacettepe University hospitals before and during COVID-19 pandemic (January 2018 – June 2021)
  1. Tez No: 731842
  2. Yazar: ŞEYMA ALİYE KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalışmada Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri'ne 1 Ocak 2018 ile 15 Haziran 2021 tarihleri arasında en az bir kez kardiyovasküler hastalık (iskemik kalp hastalığı ve hipertansiyon) diyabet, kanser ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı ICD-10 tanı kodlarıyla başvuran kişilerin COVID-19 pandemisi ve öncesindeki başvuru ve ölüm durumları, bu hastalıklar için yapılan harcamalar ve değişimleri incelenmiştir. Önceki döneme kıyasla pandemi sürecinde bu 5 hastalık için yapılan başvuru sayısı belirgin azalmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to analyse admission status, fatality rates and relevant variations in time of patients who applied to Hacettepe University Hospitals at least once, between January 1, 2018 and June 15, 2021, with the diagnoses of cardiovascular disease (ischemic heart disease and hypertension) diabetes, cancer and chronic obstructive pulmonary disease, based on reported ICD-10 codes in electronic health records. Compared to the pre-COVID-19 period, the number of admissions for all 5 diseases decreased significantly during the pandemic.