The relationship between video game preferences, video game addiction and personality beliefs
Video oyun oynama alışkanlıkları ve video oyun bağımlılığı ile bireylerin kişilik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 731843
- Danışmanlar: DR. FİONA FARACİ PETRİDİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Video oyun sektörünün popülaritesi son yıllarda gitgide artış göstermektedir. Fakat, literatürde video oyunlarının insanların üzerindeki uzun vadeli etkilerine dair yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma, video oyun tercihleri, video oyun oynama motivasyonları, video oyun bağımlılığı ve kişilik inançları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Altı tür (aksiyon, strateji, rol yapma, rekabetçi aksiyon, simülasyon, MMORPG [devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu]), üç motivasyon (negatif, pozitif, oyun içeriği), ve on kişilik inancı (çekingen, bağımlı, pasif-agresif, obsesif-kompulsif, antisosyal, nartisistik, histrionik, şizoid, paranoid, borderline) incelendi. Çalışma 18 ila 51 yaşları arasındaki (Ort. = 29.38, SS = 5.87) 158 katılımcıyla yürütüldü (120 erkek, 38 kadın). Katılımcılar Video Oyun Tercih Formu ve Video Oyun Motivasyon Formu'nu doldurdular. Video oyun bağımlılığı skorları Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği ile, kişilik inançları ise KİÖ (Kişilik İnanç Ölçeği) ile ölçümlendi. Sonuçlar sadece MMORPG türünü tercih etmeyle çekingen, obsesif-kompülsif, narsisistik, histrionik, paranoid ve borderline kişilik inançları arasında anlamlı pozitif bir korelasyon bulunmuştur (p < .05). Diğer türler hiçbir kişilik inancıyla korele bulunmamıştır (p > .05). Ayrıca sadece MMORPG türünün video oyun bağımlılığını yordadığı bulunmuştur (p < .05). Video oyun motivasyonları hususunda ise, video oyunlarını negatif motivasyon ile oynamanın tüm kişilik inançlarıyla arasında pozitif bir korelasyon bulunmuştur (p < .05). Son olarak, video oyun bağımlılığı skorları ve tüm kişilik inançları arasında anlamlı bir korelasyon bulunmuştur (p < .05). Bu çalışmanın sonuçları detaylıca tartışılıp, klinik çıkarımlar ve ilerideki çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Video game industry has been rising in popularity in the last few decades. However, adequate research is still lacking in the literature about the longitudinal effects of video gaming on people. The aim of this study was to examine the relationship between video game genre preferences, motivations for playing video games, video game addiction, and personality beliefs of gamers. Six genres (action, strategy, role-playing, competitive action, simulation, MMORPG [massively multiplayer online role-playing game]), three motivations (negative, positive, game content), and ten personality beliefs (avoidant, dependent, passive-aggressive, obsessive-compulsive, antisocial, narcissistic, histrionic, schizoid, paranoid, borderline) were examined. This study was conducted with 158 participants (120 males, 38 females) whose ages range between 18 and 51 (M = 29.38, SD = 5.87). Participants filled out Video Game Preference Form and Motivation for Playing Video Games Form. Video game addiction scores were measured by Digital Game Addiction Scale and personality belief scores were measured by PBQ (Personality Belief Questionnaire). The results showed that preference for MMORPG was significantly positively correlated with avoidant, obsessive-compulsive, narcissistic, histrionic, paranoid, and borderline personality beliefs (p < .05). Other genres were not positively correlated with any of the personality beliefs (p > .05). It was also found that only preference for MMORPG genre significantly predicted video game addiction scores (p < .05). Regarding motivations, it was found that only negative motivation significantly positively correlated with all personality beliefs (p < .05). It was also found that there were significant correlations between video game addiction scores and all personality beliefs (p < .05). The results of the study are discussed thoroughly; clinical implications and recommendations for future studies are presented.