Dönüşümcü liderliğin stratejik yönetime etkisi
The impact of transformational leadership to strategic management
- Tez No: 731849
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ZEKİ AKSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tez çalışmasında, dönüşümcü liderliğin stratejik yönetime etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Dönüşümcü liderlik ve stratejik yönetim çok önemli konulardır. Başarılı şirketlerin bu kavramlara çok büyük önem verdikleri görülmektedir. Hatta normal şirketlerde bu faktörleri dikkate almazlarsa kötü sonuçlarla karşılaşabilirler. Bu çalışmada bu faktörler ayrıntılı bir şekilde gözden geçirilmiştir. Bu çalışmada İstanbul'da Zirve Harita İnşaat Mühendislik firması ve Antalya'da Lokman Ecza Deposunda toplamda 403 kişiye anket yapılmıştır. Analiz için SPSS22 ve AMOS24 paket programları kullanılmıştır. Frekans ve frekans yüzde değerleri, doğrulayıcı faktör analizi, cronbach alfa katsayıları kullanılmıştır. Değişkenlerin normal dağılımı çarpıklık ve basıklık değerleriyle kontrol edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiler pearson korelasyon ve hiyerarşik regresyon analizleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research study, the impact of transformational leadership to strategic management is aimed to be analyzed. Transformational leadership and strategic management are very significant subjects. It is observed that successful companies place a great value on these concepts. Moreover, if normal companies dont pay enough attention to these subjects, vital consequences could be encountered. In this study all these factors are analyzed in detail. In this research, a total number of 403 people were surveyed in this companies Zirve Harita Inşaat in Istanbul and Lokman Ecza Deposu in Antalya. For Analyses, SPSS22 and AMOS24 programs were utilized. Frequency and frequency percentage values were used. The distribution of the variants were controlled bye skewness and kurtosis measures. The correlation between the variants were studied by Pearson Correlation and Hierarchical Regression analyseses.