KOBİ'lerde stratejik ve dönüşümcü liderliğin örgütsel verimlilik üzerine etkisi
The effect of strategic and transformational leadership on organizational productivity in SMEs
  1. Tez No: 906939
  2. Yazar: MAHMUT YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER BAHADIR DALMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı ülke ekonomileri için vazgeçilmez olan KOBİ'leri, KOBİ'lerde stratejik ve dönüşümcü liderliğin örgütsel verimlilik etkisi, kurumsal yapılarının, kalite ve standardizasyon çalışmalarını, Yönetim ve organizasyon problemlerini ele almak olacaktır. Tez çalışma alanımız Diyarbakır İli merkez ve diğer ilçelerindeki OSB ve KSS'nde ve Diyarbakır Sanayi ve Ticaret odasına kaydı bulunan KOBİ kapsamında değerlendirilecek şirketlerinin özelliklerini, KOBİ'lerde stratejik ve dönüşümcü liderlik stillerinin örgütsel verimlilik üzerindeki etkisini ele alacaktır. Araştırmamızın diğer bir amacı, KOBİ'lerin sürdürülebilirliğinde liderlik tarzlarının çalışanların verimliliği ve performansı üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu amaçla Diyarbakır ilinde ve işletmeleri Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'na kayıtlı en az 40 aile şirketi seçilip ve toplam 350-400 ve hatta daha fazla çalışandan anket verileri toplanacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis study will be to discuss SMEs, which are indispensable for the economies of the country, the organizational productivity effect of strategic and transformational leadership in SMEs, their corporate structures, quality and standardization studies, management and organization problems. Our thesis study area will address the characteristics of the companies to be evaluated within the scope of SMEs registered in the OIZ and KSS in the center and other districts of Diyarbakır Province and Diyarbakır Chamber of Industry and Commerce, and the impact of strategic and transformational leadership styles on organizational productivity in SMEs. Another aim of our research is to reveal the effects of leadership styles on the productivity and performance of employees in the sustainability of SMEs. For this purpose, at least 40 family-owned companies in the province of Diyarbakır, whose businesses are registered with the Diyarbakır Chamber of Commerce and Industry, will be selected and survey data will be collected from a total of 350-400 or even more employees.