Kur'an'ın bütünlüğü içerisinde zümer sûresinde verilmek istenen ilahî mesajlar
The divine messages desired to be given in surah zumer in the integrity of the Qur'an
  1. Tez No: 731866
  2. Yazar: SEZGİN DÜLGEROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF TOPYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kur'an tefsirinin ana kaynakları içerisinde ilk sırayı alan, yine Kur'an'ın kendisidir. Kur'an'ın kendi bütünlüğü içerisinde anlaşılması hakikati, İslâm dininin başlangıcından itibaren bilinen ve yeri geldikçe âlimler tarafından önemine vurgu yapılan bir husustur. Hz. Muhammed de (s.a.v) bu tür tefsir metodunun ilk örneklerini vermiş ve bu hareketiyle, Kur'an-ı Kerim'i, yine kendisiyle anlamanın elzem olduğuna ve bunun önemine işaret etmiştir. Başta müfessir sahabeler olmak üzere, onlardan sonraki Kur'an müfessirleri de hep Kur'an'ı, yine Kur'an'la tefsir edegelmişlerdir. Gözlemlediğimiz kadarıyla Kur'an-ı Kerim'in kendine özgü biçimi ve bilinen düzeni, O'nun, kendi bütünlüğü içerisinde anlaşılmasını bir gereklilik olarak ortaya koymaktadır. Bundan dolayıdır ki, Kur'an'ın ister tercümesini yapsın, ister herhangi bir konusunu açıklamaya çalışsın, isterse onu baştan sona tefsir etsin, hiçbir Kur'an müfessiri, Kur'an-ı Kerim'i, yine kendi iç bütünlüğü içerisinde anlamaktan kayıtsız kalamamıştır. Biz de bu çalışmada Kur'an'ı Kur'an'la tefsirine, başka bir ifadeyle, Kur'an'ın, kendi bütünlüğü içerisinde anlaşılmasına bir örnek olması hasebiyle içerisinde tevhîd, ahiret ve ahlak gibi önemli konuları ihtiva eden ve Mekkî bir Sûre olan Zümer sûresini ele aldık.“Kur'an'ın Bütünlüğü İçerisinde Zümer Sûresinde Verilmek İstenen İlahî Mesajlar”isimli bu çalışmamızda klasik-modern tefsir kitaplarına ve Kur'an'ı Kur'an'la tefsir alanında yazılan eserlere müracaat ettik. Bu çalışma genel olarak giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın konusu, amacı, önemi ve Kur'an'ın Kur'an'la tefsirine ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümde Zümer sûresinin isimlendirilmesine, mekkî-medenîliğine, faziletine, belağî inceliklerine ve esbâb-ı nüzulüne değinilmiştir. İkinci bölümde ise sûrenin genel içeriğine ve ayetler arasındaki bağlantılarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is the Qur'an itself that takes the first place among the main sources of Qur'anic exegesis. The fact that the Qur'an is understood in its entirety is an issue that has been known since the beginning of the religion of Islam and its importance is emphasized by scholars from time to time. Hz. Muhammad (pbuh) also gave the first examples of this type of tafsir method, and with this move, he pointed out that it is essential to understand the Qur'an with itself and its importance. The commentators of the Qur'an after them, especially the exegete Companions, have always interpreted the Qur'an with the Qur'an. As far as we have observed, the unique form and known order of the Qur'an reveals it as a necessity to be understood in its entirety. This is why no interpreter of the Qur'an could remain indifferent to understanding the Qur'an in its own integrity, whether he translated the Qur'an, tried to explain any of its subjects, or interpreted it from beginning to end. . In this study, we will also examine the Qur'an with the Qur'an, in other words, because it is an example for understanding the Qur'an in its entirety, it is a Meccan Surah that contains important issues such as tawhid, the hereafter and morality. We discussed the chapter of Zumar. In this study, titled“Divine Messages to be Given in Surah Zumer in the Integrity of the Qur'an”, we applied to classical-modern tafsir books and works written in the field of tafsir of the Qur'an with the Qur'an. This study generally consists of an introduction, two chapters and a conclusion. In the introduction part, information about the subject, purpose, importance of the research and the interpretation of the Qur'an with the Qur'an are given. In the first chapter, the naming, makki-civilization, virtue, rhetorical details and asbâb-ı nüzul of the Surah Zümer are mentioned. In the second part, the general content of the surah and the connections between the verses are given.