Kilo sorunu olan ve yardım arayan bireylerin yeme tutum ve davranışlarının bağlanma biçimleri ve duygu düzenleme becerileri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between eating attitudes, attachment styles and emotion regulation skills of individuals seeking help due to weight problems
- Tez No: 732022
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı; kilo sorunu olan ve yardım arayan bireylerin yeme tutum ve davranışlarının bağlanma düzeyleri ve duygu düzenleme becerileri ile ilişkisinin incelenmesidir. Bu araştırma, ilişkisel tarama modelinde yapılmış, nicel desenli bir çalışmadır. İstanbul ili Şişli ilçesinde yaşayan ve özel hastanelerin diyetisyen kliniklerine başvuru yapan gönüllü 284 yetişkin birey çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada Demografik Form, Hollanda Yeme Tutumu Anketi (DEBQ), REZZY Yeme Bozuklukları Ölçeği, İlişki Ölçekleri Anketi ve Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında; bireylerin yeme tutumları ve yeme bozukluğu riskleri ile demografik özellikler karşılaştırıldığında; cinsiyet, yaş, medeni durum, çalışma durumu, vücut kitle indeksi, psikolojik destek alma ve daha önce diyetisyene başvurma durumuna göre anlamlı bir farklılaşma olduğu, bireylerin bağlanma stilleri ile demografik özellikleri karşılaştırıldığında; cinsiyet, medeni durum, çalışma durumu ve anne sütü alma durumuna göre anlamlı düzeyde bir farklılaşma olduğu, bireylerin duygu düzenleme becerileri ile demografik özellikleri karşılaştırıldığında; cinsiyet, çalışma durumu, eğitim düzeyi ve anne sütü alma durumuna göre anlamlı bir farklılaşma olduğu, bireylerin yeme tutum ve yeme bozukluğu riskleri ile bağlanma stilleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu, bireylerin yeme tutum ve yeme bozukluğu riskleri ile duygu düzenleme becerileri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu, bireylerin bağlanma stilleri ile duygu düzenleme becerileri arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Yapılan regresyon analizinde İlişki Ölçekleri Anketi ve Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği'nin Hollanda Yeme Davranışı Ölçeği için anlamlı şekilde yordayıcı parametreler olduğu, REZZY Yeme Bozukluğu Ölçeği için ise anlamlı şekilde yordayıcı parametreler olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to examine the relationship between eating attitudes and behaviors of individuals with weight problems and seeking help with their attachment levels and emotion regulation skills. This research is a quantitative study conducted in the relational screening model. The sample of the study consisted of 284 volunteer adult individuals living in Şişli district of Istanbul and attending medical centers with weight problems. Demographic Form, Dutch Eating Attitudes Questionnaire (DEBQ), REZZY Eating Disorders Scale, Relationship Scales Questionnaire and Emotion Regulation Skills Scale were used in the study. Looking at the results of the research; when individuals' eating attitudes and risks of eating disorders are compared with demographic characteristics; When the attachment styles and demographic characteristics of the individuals were compared; When the emotional regulation skills and demographic characteristics of the individuals were compared; There is a significant difference according to gender, employment status, education level and breastfeeding status, there is a significant relationship between individuals' eating attitude and eating disorder risks and attachment styles. It has been observed that there is a significant relationship between individuals' attachment styles and their emotion regulation skills. In the regression analysis, it was determined that the Relationship Scales Questionnaire and the Emotion Regulation Skills Scale were significantly predictive parameters for the Dutch Eating Behavior Scale, while they were not significantly predictive parameters for the REZZY Eating Disorder Scale.