Spor merkezlerinde diyetisyen hizmeti sunulmasının hizmet kalitesi algısı ve müşteri motivasyonu ilişkisi üzerindeki düzenleyici rolü
The moderator role of dietician service provision on the sports centers service quality and customer motivation relationship
- Tez No: 732047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN TOPTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, insanların spor salonlarına devamlılığını arttıracak başat faktörleri incelemektir. Bu doğrultuda ilk olarak, spor salonlarında sunulan genel hizmet kalitesinin insanlarda spor salonuna devam etme motivasyonu üzerindeki etkileri incelenecektir. İkinci adımda ise, spor merkezlerinde diyetisyen hizmeti sunulmasının bu merkezlerle ilişkin kalite algısı geliştirmede rolü olup olmadığı ele alınacaktır. Araştırmanın ana kütlesini İstanbul İlinde yer alan, diyetisyen hizmetleri verilen ve diyetisyen hizmeti verilmeyen spor merkezlerine devam eden müşterilerdir. Tüm bu ana kütlenin tamamına ulaşmak pratik anlamda mümkün olmadığından rastlantısal olmayan örnekleme yöntemleri içerisinde kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak örnekleme yapılmıştır. Bu örnekleme yöntemin tercih nedeni araştırmanın zaman kısıtlılığıdır. Bu kapsamda İstanbul ilinde diyetisyen hizmeti veren spor merkezlerine üye olan 175 kişiye, diyetisyen hizmeti vermeyen spor merkezleri üye olan 97 kişiye, toplamda ise 272 kişiye ulaşılarak çevrimiçi anket yapılıp veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler faktör ve regresyon yöntemleriyle analiz edilmiştir. Araştırmanın modelinde ise bağımlı değişken müşteri motivasyonuyken, bağımsız değişkeni spor merkezi hizmet kalitesi algısıdır. Araştırmanın aracı, yani moderatör değişkeni ise diyetisyen hizmeti sunulmasıdır. Araştırma sonucuna bakıldığında spor merkezlerinde diyetisyen hizmetinin verilmesi personel alt boyutu üzerinden müşteri motivasyon ilişkisinde düzenleyici role sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the dominant factors that will increase the attendance of people to gyms. In this direction, firstly, the effects of the general service quality offered in the gyms on the motivation of people to attend the gym will be examined. In the second step, it will be discussed whether the provision of dietitian services in sports centers has a role in developing the quality perception of these centers. The main body of the research is the customers who continue to the sports centers in Istanbul, where dietitians are provided and not dietitians. Since it is not practically possible to reach all of this population, sampling was done using the convenience sampling method among non-random sampling methods. The reason for choosing this sampling method is the time constraints of the research. In this context, 175 people who are members of sports centers that provide dietitian services in Istanbul, 97 people who are members of sports centers that do not provide dietitian services, and 272 people in total, were made and data were collected. The obtained data were analyzed using factor and regression analyses. In the model of the research, the dependent variable is customer motivation, while the independent variable is the perception of sports center service, and the moderator variable is the provision of dietitian service. Results showed that the provision of dietitian service in sports centers has a moderator role on the relationship between personnel sub-dimension and customer motivation.