Destinasyon kriz yönetim stratejileri: Covid-19 salgını Kapadokya örneği
Destination crisis management strategies: The Covid-19 pandemic Cappadocia case
- Tez No: 732048
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Turizm Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüzde halen varlığını sürdüren Covid-19 krizi, turizm sektörünü küresel çapta olumsuz olarak etkilemektedir. Özellikle destinasyonlar için kriz yönetim stratejilerinin önemi, Covid-19 pandemisi ile birlikte daha çok anlaşılmaktadır. Covid-19 krizi gibi salgın krizlerinden destinasyonların en az hasarla çıkmasını sağlamak için turizm paydaşlarına önemli görevler düşmektedir. Bu çalışmanın amacı, Covid-19 salgınının yaratmış olduğu kriz ile ilgili olarak, Kapadokya Bölgesi'nin kriz yönetim stratejilerini araştırmaktır. Uzman akademisyenler rehberliğinde 10 soruluk yarı yapılandırılmış görüşme (mülakat) formu oluşturulmuştur. Kayalık ya da çekirdek Kapadokya olarak adlandırılan, Nevşehir ili sınırları içerisinde bulunan turizm paydaşları ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen 25 görüşmeden elde edilen veriler içerik analizine tabii tutulmuştur. Analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre, Covid-19 salgın krizine yönelik kriz yönetim stratejilerinin büyük oranda olmadığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, turizm paydaşları arasında krizlere karşı iletişim eksikliğinin varlığı, açık bir şekilde ortaya çıkmıştır. Destinasyon yönetiminin hükümet ile iş birliği halinde, krizlere karşı destek fonu oluşturması gerekliliği elde edilen bir diğer bulgudur. Bunlara ek olarak, Kapadokya Havalimanı'nın fiziki kapasitesinin artırılması ve uluslararası havalimanı haline getirilmesi bir zorunluluk olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 crisis, which still exists today, negatively affects the tourism sector on a global scale. The importance of crisis management strategies, especially for destinations, is understood more with the Covid-19 pandemic. Tourism stakeholders have important duties to ensure with the least damage emergent of the destinations affected by epidemic crises such as the Covid-19 crisis. The aim of this study is to investigate the crisis management strategies of the Cappadocia Region regarding the crisis created by the Covid-19 epidemic. A semi-structured interview form consisting of 10 questions was created under the guidance of expert academicians. Interviews were held with tourism stakeholders located within the borders of Nevşehir province, which is called rocky or core Cappadocia. The data obtained from 25 interviews were subjected to content analysis. According to the findings obtained as a result of the analysis, it has been determined that the crisis management strategies for the Covid-19 epidemic crisis are largely absent. Along with this, the existence of lack of communication against crises among tourism stakeholders has clearly emerged. Another finding is that the destination management needs to create a support fund against crises in cooperation with the government. In addition to these aspects, it is seen as an obligation to increase the physical capacity of Cappadocia Airport and turn it into an international airport.