Impact of packaging on consumer buying behavior of fast-moving consumer goods in rural areas of Pakistan
Pakistan'ın kırsal bölgelerinde hızlı tüketim mallarının tüketici satın alma davranışına ambalajın etkisi
- Tez No: 732054
- Danışmanlar: PROF. İBRAHİM SANİ MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son on yılda, Pakistan'daki paketlenmiş tüketim mallerı sektörü hızla büyümüştür. Tüketim malları sektörü müşterinin zihninde marka imajı yaratacak çekici özelliklere daha fazla odaklanmakatadır. Bu süreçte pazarlamacılar, ürün hakkında sürekli geri bildirim almak için tüketicilerle eskisinden daha fazla sürekli iletişim içinde olmalıdırlar. Çalışmanın temel amacı, kırsal kesimde özellikle diş macunu, deterjan ve banyo sabunu gibi temizlik ürünleri satın alan tüketicilerin satın alma davranışı üzerindeki ambalajın etkisini ve ürünü kırsal kesimde daha fazla tanıtmak için pazarlamacılar tarafından benimsenen stratejileri daha derinlemesine araştırmaktır. Çalışma paketlenmiş tüketim ürünlerini etkileyen faktörleri keşfedebilmek için nitel olarak tasarlanmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış açık uçlu sorulara verilen yanıtlarla toplanmıştır. Araştırma evreninden kolayda örnekleme yöntemi ile katılımcılar seçilmiştir. Analizler fenomenolojik yaklaşım kullanılarak yapılmıştır. Sonuçlar, ürün ambalajının tüketicide marka farkındalığı yaratmada, satın almaya ikna etmede ve duygusal olarak etkilemede önemii bir unsur olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, paketlenmiş tüketim malları pazarındaki gelecekteki yönetimsel uygulamalara ve işletme stratejilerine yön vermektedir.
Özet (Çeviri)
In the last decade, the consumer packaged goods sector in Pakistan has proliferated. The fast-moving consumer goods sector focuses more on attractive features that create a brand image in customers' minds. In this process, marketers must constantly communicate with consumers more than before to get continuous feedback about the product. The study's primary purpose is to investigate further the effect of packaging on the purchasing behavior of rural consumers, especially those who buy toiletries products and the strategies adopted by marketers to promote the product more in rural areas. The study was designed as qualitative to explore the factors affecting packaged consumer products. The convenience sampling method was used to gather data from the marketers working in the market. Data were collected through responses to semi-structured open-ended questions. The phenomenological approach was used to analyze the data. The results show that product packaging is essential in creating brand awareness, persuading and emotionally influencing consumers. This study guides future managerial practices and business strategies in the consumer packaged goods market.