Exploring the delay in speaking in a TEFL context
Yabancı dil ortamında İngilizce konuşma becerisinin ertelenmesi olgusunun incelenmesi
- Tez No: 652857
- Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 421
Özet
Günümüzün küreselleşmiş dünyası, uluslararası temaslara olanak tanır ve farklı kültürlerden insanlarla iletişim kurmayı gerektirir. Bu nedenle, yeterli düzeyde İngilizce konuşma becerilerine sahip olmak ve bu becerilerden faydalanmak büyük önem taşır. Yabancı dil becerilerinin artan önemiyle, Türkiye'de devlet okullarında ikinci sınıftan itibaren İngilizce dersi müfredata dâhil edilerek öğrencilerin erken yaştan itibaren hedef dille temas halinde olmaları sağlanmıştır. Erken bir başlangıca rağmen, dil öğrenenler yabancı dilde konuşma becerileri kazanmak için sıkı bir mücadele içindedirler ve bu, eğitim camiasında sıkça karşılaşılan bir tartışma konusudur. Dil öğrenenlerin İngilizce konuşmadaki yetersizliklerinin nedenleri olarak listelenen çeşitli faktörler mevcut olmakla birlikte bu faktörlerin incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışma, İngilizce konuşma becerilerinin edinim sürecinde yaşanan olumsuzlukları açıklayabileceği düşüncesiyle, yabancı dili konuşmanın doğal ve beklenen bir olgu olmasına rağmen, yabancı dil konuşmayı ertelemeyi ifade eden“İngilizce Konuşma Becerisinin Ertelenmesi”olgusunu tanımlamıştır. Çalışma, İngilizce konuşma becerilerinin ertelenip ertelenmediğini ve bir ertelemeye neden olabilecek nedenleri araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda, dört farklı sınıfta bulunan 88 ilkokul dördüncü sınıf öğrencisinin yabancı dil konuşma becerileri ile ilgili yaşadıkları zorluklar incelenmiştir. Araştırmada karma yöntem araştırma tasarımından yararlanılmıştır. Veri toplamak amacıyla gözlem, iki yarı yapılandırılmış odak grup görüşmesi ve“Yabancı Dilde Konuşma Becerilerinin Ertelenmesi Envanteri”kullanılmıştır. Nitel veriler sabit karşılaştırma yöntemi ile analiz edilmiştir. Nicel veriler için frekanslar hesaplanarak grafikler oluşturulmuştur. Araştırma sonuçları, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin büyük bir kısmının İngilizce konuşma becerilerini ertelediğini ortaya koymuştur. Ayrıca, elde edilen bulgular öğrencilerin İngilizce derslerinde konuşmaya istekli olduklarını, ancak İngilizce konuşmayı bazı nedenlerden dolayı ertelediklerini göstermiştir. Bu nedenler sınıf dışı İngilizce iletişim kurmayı gerektirmeyen ortam, akranların alaycı tavırları, otantik ve yeterli olmayan konuşma fırsatları, utanma ve kaygıya yol açan kişisel özellikler, düşük dil yeteneği, yabancı dil konuşma becerilerine yönelik olumsuz öğrenci inançlarını da içeren olumsuz tutumlar ve farklı dilsel zorluklar olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's globalized world promotes international encounters and requires communication with people of different languages. That is why having proper English speaking skills and being able to profit from these is of significance. With the rising importance of foreign language speaking skills, English lessons were provided as an obligatory subject from second grade onwards in Turkish state schools which clarifies that English language learners are exposed to the target language from a young age. Despite an early start, language learners struggle to acquire foreign language speaking skills, and this problem is a frequently encountered topic of discussion in educational contexts. There are various factors listed as the causes of language learners' incompetence in speaking English which have to be further investigated. This study established the construct of Foreign Language Speaking Delay which stands for postponing foreign language speaking although the learner is at a level in which speaking production is natural and expected. It was aimed to find out if there was a delay in speaking English as a foreign language (EFL), and to explore the causes that might evoke a delay since speaking delay could explain EFL learners' poor speaking performance. With these aims 88 young EFL learners' difficulties with foreign language speaking skills were examined. The mixed-methods research design was chosen. Classroom observations, two semi-structured focus group interviews, and the Foreign Language Speaking Delay Inventory were conducted with fourth-grade students from four intact groups. Qualitative data were analyzed through the constant comparison method, while frequencies were calculated and graphics were created for the quantitative data. The results indicated that the majority of the participants suffered from a delay in speaking. It was apparent that young EFL learners were eager to speak in the EFL lessons but faced problems such as the foreign language context which did not require communication in English out-of-class, classmates' mockeries and laughter, inauthentic and insufficient practice opportunities, personality traits that led to embarrassment and anxiety, low language aptitude, negative attitudes including negative beliefs about foreign language speaking skills, and linguistic difficulties which evoked a delay in young language learners' foreign language speaking skills.