Bir dizi sülfonamido benzoksazol türevi bileşiğin in vitro antikanser aktiviteleri ve yapı-aktivite ilişkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of in vitro anticancer activities and structure-activityrelationships of a series of sulfonamido benzoxazole derivatives
  1. Tez No: 732496
  2. Yazar: ESRA SULTAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EGEMEN FOTO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Benzazol halka sistemi olarak geliştirilen benzoksazol; nükleik asitler, proteinler, vitaminler gibi biyolojik sistemlerdeki organik bileşiklerle kolaylıkla etkileşime girebildiği ve nükleik asit bazlarına olan yapısal benzerliğinden dolayı antikanser ajan olarak kullanılabilmektedir. Bu çalışmada, yeni antikanser ajan geliştirmek amacıyla, yapısı gereği antikanser olarak aktif olabileceği düşünülen bir grup sülfonamido benzoksazol türevi bileşik sentezlenmiştir. Bileşiklerin sentezleri literatür metotlarına göre gerçekleştirilmiştir. Antikanser aktivite testleri; insan karaciğer kanseri hücresi (A549), insan meme kanseri hücresi (MCF7), sıçan glial tümör hücresi (C6) üzerinde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca test bileşiklerinin sağlıklı hücreler üzerindeki etkileri ise fare bağ doku fibroblast hücresi (L929) hücre serisi kullanılarak belirlenmiştir. Buna göre; TN1, TN2, TN10, TN12 bileşiklerinin sitotoksik etkilerinin L929 hücre hattında en yüksek olduğu görülmüştür.TN3 bileşiğinin sitotoksik etkisinin C6 hücre hattında en yüksek olduğu görülmüştür. TN4 bileşiğinin sitotoksik etkisinin L929, A549 hücre hatlarında en yüksek olduğu görülmüştür. TN5, TN6, TN11, TN13, TN14 bileşiklerinin sitotoksik etkilerinin MCF7 hücre hattında en yüksek olduğu görülmüştür. L929 hücre hattı için en etkili bileşiğin 8,64 µM IC50 değeri ile TN1 bileşiği olduğu bu değerin pozitif kontrol bileşiği etoposidin 24,99 µM olan IC50 değerinden daha yüksek olduğu görülmüştür. MCF7 hücre hattı için en etkili bileşiğin 18,66 µM IC50 değeri ile TN13 bileşiği olduğu bu değerin pozitif kontrol bileşiği etoposidin 39,47 µM olan IC50 değerinden daha yüksek olduğu görülmüştür. C6 hücre hattı için en etkili bileşiğin 4,01 µM IC50 değeri ile TN3 bileşiği olduğu bu değerin pozitif kontrol bileşiği etoposidin 4,01 µM olan IC50 değeriyle aynı olduğu görülmüştür. A549 hücre hattı için en etkili bileşiğin 17,92 µM IC50 değeri ile TN4 bileşiği olduğu bu değerin pozitif kontrol bileşiği etoposidin 32,49 µM olan IC50 değerinden daha yüksek olduğu görülmüştür. Test bileşiklerinin sitotoksik etkilerinin belirlenmesi amacıyla SRB (sülforodamin B testi) yöntemi uygulanmıştır. Tez kapsamında elde edilen biyolojik aktivite verileri ve bileşiklerin yapı aktivite ilişkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Benzocsazol, developed as a benzazol ring system, can be used as an antibody agent because it can easily interact with organic compounds in biological systems such as nucleic acids, proteins, vitamins, and because of its structural resemblance to nucleic acid bases. In this study, a group of sulfonamido benzoazol derivative compound synthesized in order to develop new antibody agents, which is thought to be active as antibodies by nature. The synthesis of the compounds is carried out according to the methods of literature. The antiquated activity tests were performed on the human liver cancer cell (A549), the human breast cancer cell (MCF7), the rat glial tumor cell (C6). In addition, the effects of test compounds on healthy cells were determined using the mouse bag tissue fibroblast cell (L929) cell series. According to this; The cytotoxic effects of TN12, TN2, TN10, TN12 owners are thought to be highest in L929 cell line. It was accepted that cytotoxic 1 of TN3 strain is highest in C6 cell line. The cytotoxic example of TN4 well is thought to be highest in L929, A549 cell images. The cytotoxic effects of TN5, TN6, TN11, TN13, TN14 lines are thought to be highest in MCF7 cells. It is seen that the most effective IC50 value and TN1 value with 8, 64 µ µ50 value for L9 cell29 line, and this value is higher than the 24.99 µM IC50 value of the positive control etoposide. For the MCF cell7 line, the most effective is TN13 with an IC50 value of 18.66 µ µM and a TN13 value, which seems to be higher than the 39.47 µM IC50 value of the positive control etoposide. The most effective for the C6 cell line is counted as TN3, with an effective value of 4.01 µM. It is seen that the most effective IC50 value and TN4 value for the A5 cell line is 17.92 µM with the TN4 IC50 value, which is higher than the 32.49 µM IC50 value of the positive control etoposide. The SRB (sulphorium B test) method has been applied to determine the sitotoxic effects of test compounds. The biological activity data and structure activity relationships of the compounds obtained within the thesis were evaluated.