Müziksel işitme okuma ve yazma becerilerinin gelişmesine yönelik kullanılan mobil uygulamaların incelenmesi
Examination of mobile applications used for the development of musical hearing reading and writing skills
  1. Tez No: 732672
  2. Yazar: MERT GÜRER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada, müziksel işitme okuma yazma eğitimine yönelik geliştirilmiş ve araştırma kapsamına dahil edilen mobil uygulamaların içerik yönünden incelemesi yapılmış olup; uygulamaların sunmuş olduğu özellikler ekran görüntüleri yardımıyla açıklanmıştır. Araştırmanın örneklemini iOS tabanlı ücretsiz ve indirilme yönünden herkese açık altı uygulama oluşturmaktadır. Veriler, kaynak taraması ve ilgili programların incelenmesi yolu ile yapılmış; elde edilen veriler betimsel analiz yaklaşımına göre çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda mobil uygulamalarda bulunan kazanımlarla müfredatta bulunan kazanımların büyük ölçüde örtüştüğü, bunların örgün ve uzaktan eğitimde öğretmenler ile öğrenciler tarafından kullanılmasının faydalı olacağı düşünülmektedir. Eğitim ve öğretim süreçlerinde benzer çevrimiçi uygulamaların yaygınlaştırılması önerilmiş ve teknoloji çağında bunun gerekliliği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, a content-wise review of mobile applications developed for musical hearing reading and writing education and included in the scope of the research was conducted; the features offered by the applications were explained with the help of screenshots. The sample of the study consists of six iOS-based free and publicly available applications for download. The data were collected by means of resource screening and examination of related programs; the obtained data were analyzed according to the descriptive analysis approach. As a result of the research, it is thought that the achievements found in mobile applications and the achievements found in the curriculum largely coincide, and it will be useful to use them by teachers and students in formal and distance education. It has been proposed to spread similar online applications in education and training processes and the necessity of this has been emphasized in the age of technology.