Yeniyapan köyü (Akçakent-Kırşehir) florit yataklarında kirlilik parametreleri ve bölgedeki insanlarda idrar analizleri
Pollution parameters in fluorite deposits in Yeniyapan village (Akçakent-Kirşehir) and urine analysis in people in the region
  1. Tez No: 732692
  2. Yazar: MEHMET HAZAR BABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLLÜ KIRAT, DOÇ. DR. ÖZLEM BALBALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yeniyapan Köyü (Akçakent - Kırşehir) florit yataklarında kirlilik parametreleri ve bölgedeki insanlarda idrar analizlerini incelemek için, çalışma alanından bitki, toprak, su ve idrar örnekleri alınarak analiz sonuçları istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bitki örneklerinde domates - toprak ve kök – toprak arasında %99 ve %95 güvenirlikle yüksek ve çok yüksek pozitif korelasyon gözlenmiştir. Domatesin Cd, Co, Cu, Fe, Mg, Ni ve Pb için; kökün Ag, F, Mg, Mn, Ni, Pb ve Sn için belirtgen (indikatör) bitki olabileceği belirlenmiştir. Ag, Sn ve Sb elementlerinin bazı örnek lokasyonlarında TF değerlerinin >1 olması, bitkinin köklerindeki elementlerin domateslere taşındığını yani transfer olduğunu göstermektedir. BAC değerlerine göre, domates - toprak arasında F ve Sn; kök - toprak arasında F, Sn, Mo, Cd ve Zn; domates - su arasında Cu Cr, Co, Ni, Sb, Mo, Fe ve F; kök - su arasında Mg, Cr, Fe, Co, Ni, Cu, As, Mo ve Sb; idrar - domates arasında Mg, Fe, Mo, Ag, Cd, Pb ve F; idrar - toprak arasında Mo ve F; idrar - içme suyu arasında Cr, Ni, Cu, Mo, As, Fe ve F elementleri bazı lokasyonlarda çok yüksek akümülatör özelliğe sahip olduğu görülmüştür. F cevherleşmesinin bulunduğu alanda yaşayan ve kontrol grubunu oluşturan insanlarda herhangi bir iskelet sistemi anomalisi tespit edilmemiştir. Bazı örnek okasyonlarında Mg, Fe ve Ni element değerlerinin kontrol grubuna göre yüksek olduğu görülmüştür. Mg, Cr, Ni, Cu, Zn, F, Mo, Ag ve Sb elementlerinin EF değerlerinde az zenginleşme, Mo, Ag, Cu, Ag, Sn ve Sb elementlerinde zayıf zenginleşme ve Mo elementinde orta zenginleşme görülmüştür. Cr, Co, Ni ve Cu elementlerinin Igeo değerlerinde orta derecede kirlilik gözlenirken, Fe, Sb, Co, Ni, Cu ve Zn elementlerinde kirlilik yok ya da çok az element kirliliği gözlenmektedir. T1 - T6 arasındaki tüm lokasyonlardan alınan örneklerdeki elementlerin CF değerleri
Özet (Çeviri)
In order to examine the pollution parameters in the fluorite deposits of Yeniyapan Village (Akçakent - Kırşehir) and the urine analysis of the people in the region, plant, soil, water and urine samples were taken from the study area and the analysis results were evaluated statistically. High and very high positive correlations were observed between tomato - soil and root - soil with 99% and 95% confidence in plant samples. For Cd, Co, Cu, Fe, Mg, Ni and Pb of tomato; It has been determined that the root can be an indicator plant for Ag, F, Mg, Mn, Ni, Pb and Sn. The fact that the TF values ​​of Ag, Sn and Sb elements are >1 in some sample locations indicates that the elements in the roots of the plant are transported to the tomatoes, that is, they are transferred. According to BAC values, between tomato and soil, F and Sn; root - soil between F, Sn, Mo, Cd and Zn; tomato - water among Cu Cr, Co, Ni, Sb, Mo, Fe and F; root - water among Mg, Cr, Fe, Co, Ni, Cu, As, Mo and Sb; urine - among tomatoes, Mg, Fe, Mo, Ag, Cd, Pb and F; urine - soil between Mo and F; It has been observed that Cr, Ni, Cu, Mo, As, Fe and F elements among urine - drinking water have very high accumulator properties in some locations. No skeletal system anomalies were detected in the control group and living in the area where F mineralization is located. In some sample locations, Mg, Fe and Ni element values ​​were found to be higher than the control group. Less enrichment in EF values ​​of Mg, Cr, Ni, Cu, Zn, F, Mo, Ag and Sb elements, weak enrichment in Mo, Ag, Cu, Ag, Sn and Sb elements and moderate enrichment in Mo element were observed. While moderate pollution is observed in Igeo values ​​of Cr, Co, Ni and Cu elements, no or very little element pollution is observed in Fe, Sb, Co, Ni, Cu and Zn elements. The CF values ​​of the elements in the samples taken from all locations between T1 - T6 were