Dijital pazarlama uygulamalarının tüketici satın alma davranışları üzerindeki etkisi: Y kuşağı üzerine bir araştırma
The effect of digital marketing applications on the purchasing behavior: A research on generation Y
  1. Tez No: 732698
  2. Yazar: İLKER BARIŞ ÇİÇEKDAĞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ANIL DEĞERMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hızlı gelişen teknoloji ile tüketiciler, internet ve e-ticaret ile daha çok etkileşime geçmeye başlamışlardır. Birçok tüketici, ürün ihtiyaçlarını elektronik internet ortamında satın almayı tercih edebilmektedir. Birçok firma, elektronik ticaret ortamında var olmak ve pazar paylarını arttırabilmek için dijital pazarlama uygulamalarını kullanmayı tercih edebilmektedir. Firmalar, dijital pazarlama uygulamalarını kullanarak internet ortamındaki tüketicilerin ürünlerini tercih etmelerini sağlamak istemektedirler. Bu nedenle, firmalar tarafından yapılan dijital pazarlama uygulamalarının tüketici davranışları üzerindeki etkisi incelenmesi gereken bir konu olarak görülmüştür. Tez çalışmasının amacı, dijital pazarlama uygulamalarının tüketici satın alma davranışları üzerindeki etkisini Y kuşağı üzerine bir araştırma olarak incelemektir. Dijital pazarlama uygulamalarının bilgilendiricilik, güvenilirlik, rahatsız edicilik ve ikna edicilik alt boyutlarına göre satın alma davranışlarındaki etkileri bulunarak literatür ve reel sektöre katkı sağlanması hedeflenmiştir. Araştırmanın evrenini, 1980-1999 yılları arasında doğmuş olan Y kuşağı olarak nitelendirilen tüketiciler oluşturmaktadır. Araştırmada, kolayda örneklem yöntemi ile 402 kişiye çevrimiçi olarak anket uygulanmıştır. Araştırmada gerçekleştirilen analiz sonucunda; dijital pazarlama uygulamalarının bilgilendiriciliği, güvenilirliği ve ikna ediciliği ile Y kuşağı tüketici satın alma davranışı arasında pozitif ve anlamlı ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Buna karşın, dijital pazarlama uygulamalarının rahatsız ediciliği ile Y kuşağı tüketici satın alma davranışı arasında anlamlı ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapidly developing technology, consumers have started to interact more with the internet and e-commerce. Many consumers prefer to purchase their product and service needs in the electronic environment. Many companies may prefer to use digital marketing applications in order to exist in the electronic commerce environment and increase their market shares. By using digital marketing applications, companies want to enable consumers on the internet to prefer the products and services of their companies. For this reason, the effect of digital marketing applications made by companies on consumer behavior has been seen as an issue that needs to be examined. The aim of the thesis is to examine the effect of digital marketing applications on consumer purchasing behavior as a research on the Y generation. It is aimed to contribute to the literature and the real sector by finding the effects of digital marketing applications on purchasing behaviors according to the sub-dimensions of informativeness, reliability, disturbing and persuasiveness. The universe of the research consists of consumers, who are defined as the Y generation, who were born between 1980-1999. In the study, an online questionnaire was applied to 402 people with the convenience sampling method. As a result of the analysis carried out in the research; It has been concluded that there is a positive and significant relationship between the informativeness, reliability and persuasiveness of digital marketing applications and the purchasing behavior of generation Y consumers. On the other hand, it was concluded that there is no significant relationship between the disturbing of digital marketing applications and the purchasing behavior of generation Y consumers.