What makes a crowdfunding campaign successful? Investigating crowdfunding platforms as a social media marketing tool
Bir kitle fonlaması kampanyasını başarılı kılan nedir? Bir sosyal medya pazarlama aracı olarak kitle fonlama platformlarının araştırılması
  1. Tez No: 732716
  2. Yazar: RAHMA DEBBABI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kitle fonlaması başlangıçta bir fon yaratma aracı ve KOBİ'lerin ihtiyaç duydukları fonları doğrudan halktan toplamasını sağlayan alternatif bir finansal araç olarak sunuldu. Ancak, bu finansal enstrümanın incelenmesi gereken birçok teminat avantajı vardır. Bu çalışmanın amacı, öncelikle kitle fonlaması olgusunu temelleri, türleri ve bakış açılarıyla basitleştirilmiş bir şekilde tanıtmak ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde uygulanmasına yardımcı olmaktır. İkincisi, bunun bir pazarlama aracı olarak nasıl kullanılabileceğini anlamak ve son olarak bir kitle fonlaması kampanyasının başarısına katkıda bulunan bağımsız değişkenleri incelemek. Bu amaçlara ulaşmak için çalışma teorik bir bölüme ayrılmıştır; kitle fonlamasının temelleri, farklı türleri ve pazarlama varlıkları mevcut ilgili literatürden alınmıştır ve bir kitle fonlaması kampanyasının başarısına potansiyel olarak katkıda bulunan faktörleri inceleyen ampirik bir bölüm. Bu bağlamda, bir kampanyanın başarısını etkileyen faktörler üç ana başlıkta gruplandırılmıştır: Mali ve Ödül boyutu, Kalite boyutu ve İlişkisel boyut. Bu değişkenler arasındaki ilişki ve etkileşimi ve kampanyaların başarısını incelemek için uluslararası platform Kickstarter'da yayınlanan 602 projeden veriler toplandı ve SPSS yazılımı kullanılarak analiz edildi. Sonuçlar, üç boyutun bir kampanyanın başarısı üzerinde önemli bir etkisi olsa bile, denklemde en yüksek ağırlığın mali boyutun olduğunu göstermektedir. Çalışma aynı zamanda Türkiye bağlamını daha iyi anlamak için daha fazla ampirik araştırmaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Crowdfunding was initially presented as a fundraising tool and an alternative financial instrument that enables SMEs to collect the needed funds directly from the public. However, this financial instrument has many collateral advantages that needs to be studied.The purpose of this study is, first, to introduce the crowdfunding phenomenon in a simplified way through its basis, types, and perspectives to help to its implementation especially in developing countries. Second, to understand how it can be used as a marketing tool, and finally, to study the independent variables that contribute to the success of a crowdfunding campaign. In order to achieve these objectives, the study is divided into a theoretical section; where the bases of crowdfunding, its different types and its marketing assets have been drawn from the existing related literature; and an empirical section that studies the factors that potentially contribute to the success of a crowdfunding campaign. In this context, the factors affecting the success of a campaign were grouped into three major ones: Financial & Reward dimension, Quality dimension and Relational dimension. In order to study the relationship and interaction between these variables and the success of the campaigns, data were collected from 602 published project on the international platform Kickstarter and analyzed using SPSS software. The results indicates that even if the three dimensions have a significant impact on the success of a campaign, the financial dimension have the highest weigh in the equation. The study also shows that there is a need to more empirical research to better understand the Turkish context.