What makes a good language teacher? Teacher trainers' views and suggestions
İyi bir ingilizce öğretmenini iyi yapan nitelikler nelerdir? Öğretmen eğitmenlerinin görüşleri ve önerileri
- Tez No: 755609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Öğretmenlerin öğrenme sürecinde çok önemli bir rolü vardır, bu nedenle bu iyi ya da başka bir deyişle etkili öğretmen ve etkisiz öğretmen kavramını oluşturur. Bununla birlikte, iyi bir öğretmenin tanımını uzun zamandan beri özetlemek zor olmuştur. Bu nedenle araştırmacılar, ELT programlarında öğretmen yetiştiricilerinin bakış açısıyla iyi bir dil öğretmeninin nitelikleriyle nitel bir yaklaşımla ilgilenmişlerdir. Ele alınan sorular şunlardır: İngilizce Öğretimi programlarındaki öğretmen eğitmenleri“metaforlar aracılığıyla etkili İngilizce öğretmeni”terimini nasıl kavramsallaştırmaktadır? Bu eğiticilere göre etkili öğretmenlerin özellikleri nelerdir? ve mevcut dil öğretmeni eğitim programını etkili dil öğretmenleri yetiştirmeye uygun buluyorlar mı? Bu amaçla, ELT öğretmen eğitmenlerinin iyi bir dil öğretmeni hakkındaki algılarını ve etkili dil öğretmenleri yetiştirmek için öğretmen eğitimi programlarının uygunluğunu araştırmak için Google Formlar aracılığıyla açık uçlu sorular içeren bir çevrimiçi anket tasarlanmış ve dağıtılmıştır. Sonuçlar, yöntemlerin uygulama bilgisini kullanabilme, dört beceriyi öğretme bilgisi (Okuma,yazma, dinleme,konuşma), 21. yüzyıl becerileri, öğretim stil ve stratejilerini uygulayabilme, motive ve motive edici olma ve empati göstermenin iyi bir dil öğretmeninin başlıca özellikleri olarak ifade edildiğini göstermektedir. Ayrıca iyi bir dil öğretmenini betimleyen metaforlar çoğunlukla güneş, güneş ışığı ve ağaç gibi bir kaynak kişi kategorisiyle ilişkilidir. Ek olarak, mevcut dil öğretmeni programı, öğretmen adaylarını gerçek dünyadaki İngilizce öğretim koşullarına hazırlamada başarısız olduğundan, etkili dil öğretmenleri yetiştirmek için uygun görülmemektedir. Sonuçlar, dil öğretmeni eğitimi müfredatı ve öğretmen eğitimi politikaları için çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Teachers have a very crucial role in the learning process. This creates a concept of good or in other words effective teachers and ineffective teachers. However, the definition of a good teacher has been difficult to outline for long. For this reason, the researchers were interested in the qualities of a good language teacher from the perspectives of teacher trainers in the ELT programs through a qualitative approach. The questions addressed are: How do teacher trainers in ELT programs conceptualize the term 'effective English language teacher' through metaphors? What characteristics do effective teachers have according to these trainers? and do they consider the current language teacher education program fit for training effective language teachers? To this end, an online survey with open-ended questions were designed and distributed via Google Forms to explore the ELT teacher trainers' perceptions of a good language teacher and the appropriateness of teacher education programs for training effective language teachers. The results show that being able to use the knowledge of methodologies, knowledge of teaching four skills (Listening, Reading, Writing, Speaking), 21st century skills, adjusting his/her own teaching styles and strategies, being motivated and motivating and showing empathy are stated as major traits of a good language teacher. Moreover, metaphors that describe a good language teacher is mostly related as a resource person, such as the sun, sunshine and tree. Additionally, the current language teacher program was not considered fit for training effective language teachers as it failed to prepare student teachers for real-world English language teaching conditions. The results offered implications for language teacher education curriculum and teacher education policies.