Addressing challenges during emergency remote teaching: Exploring the habits of mind of experienced EFL teachers
Acil uzaktan öğretim sırasında karşılaşılan zorlukları ele almak: Deneyimli İngilizce dil öğretmenlerinin zihin alışkanlıklarını keşfetmek
- Tez No: 732778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JENNİE FARBER LANE, DR. SERVET ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, öğretmenlerin acil uzaktan öğretim sırasında bildirdiği zorlukları ve stratejileri araştırmayı amaçlamakta ve öğretmenler bu zorlukları nasıl organize edip ele aldıklarını açıkladıklarında hangi akıllı davranışların ve Zihin Alışkanlıklarının belirgin olduğunu araştırmaktadır. Bu çalışmadaki tüm katılımcılar, özel bir üniversitenin hazırlık okulunda deneyimli İngilizce öğretim görevlileridir. Veri toplama aracı olarak katılımcılarla üç adet derinlikli ve yapılandırılmamış görüşme yapılmıştır. Araştırmacı, analizinde katılımcıların ortak deneyimleri ile Zihin Alışkanlıkları olarak eğilimleri arasındaki bağlantıyı keşfetmek için Altan ve diğerleri (2019) tarafından geliştirilen kavramsal çerçeveyi kullanmıştır. Bulgular, katılımcıların acil durum uzaktan öğretimi sırasında Zihin Alışkanlıkları ile ilişkili belirli akıllı davranışları kullandıklarını ortaya koymaktadır. Uzaktan öğretimin yeniliği göz önüne alındığında, kurumların çevrimiçi ortamlarda etkili bir eğitimcinin sahip olması gereken profesyonel eğilimleri belirlemesi gerekebilir. Bu profesyonel eğilimlerin profilini çıkarmak, onların uzaktan öğretime yönelik eğilimlerini geliştirme olasılığının bir göstergesini ortaya çıkarabilir.
Özet (Çeviri)
This present study aimed to investigate the challenges and strategies teachers report during emergency remote teaching and explored what intelligent behaviors and Habits of Mind are evident when teachers explain how they organize and address these challenges. This narrative inquiry study was carried out at a private university in Ankara. All participants in this study were experienced EFL instructors at preparatory school at a private university. Three in-depth unstructured interviews were conducted with participants as the data collection tools. The researcher used the conceptual framework developed by Altan et al. (2019) for analysis to explore the connection between participants' shared experiences and their dispositions as Habits of Mind. Findings reveal that participants use certain intelligent behaviors associated with Habits of Mind during emergency remote teaching. Given the novelty of remote teaching, institutions may need to identify the professional dispositions that an effective educator needs to have in online environments. Profiling these professional dispositions could reveal an indication of the probability that they may foster their dispositions toward remote teaching.