Fantazmagorik bir mekân olarak Twitter ve simülatik flaneurler: Sosyal medyanın kimlik ve mekân inşasındaki rolü
Twitter as a phantasmagorical space and simulatory flaneurs: The role of social media in space and idendity construction
  1. Tez No: 732781
  2. Yazar: MURAT BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Bu tez kapsamında etkileşimli, katılımcı bir medya türü olarak yeni medyanın politik ve ideolojik söylem üretiminde en etkili mecralarından biri olan Twitter'ın yapısı ve kullanıcılarının varoluşsal konumu/durumu, mekân ve kimlik olguları üzerinden çözümlenmeye çalışılacaktır. Modern yaşamın ontolojik anlamda doğal, teknik anlamda yapay bir uzantısı olan bir bireyselleşme ve toplumsallaşma pratiği olarak sosyal medyanın modern birey üzerindeki varoluşsal boyuttaki etkisi; bireysel ve toplumsal yaşamdaki duyuş, düşünüş, algılayış ve davranış kalıplarını dönüştürmesi; tarihteki örneklerinden çok farklı bir insan ve uygarlık türünün oluşumundaki inkâr edilemez rolünün arka planındaki paradigmatik değişim irdelenecektir. Bunun için de öncelikle sosyal medyanın oluşmuna doğru ilerleyen iletişim tarihi kısa ve eleştirel bir şekilde aktarılacak; modern çağ ve paradigma içindeki yerini ortaya koyduktan sonra mekân ve kimlik açısından benzeşim kurulan kavramların (fantazmagori, simülasyon ve flaneur kavramlarının) kavramsal ve kuramsal olarak kullanım biçimleri, tanımları, anlam alanları ve Twitter pratiği ile benzerlikleri ilişkilendirilecektir. Son olarak da sosyal medyada kullanılan“dil”in (söylemin), politik / ideolojik / parodik bazı yönlerini tespit ettikten sonra, sosyal medyanın mekân algısında ve kimlik inşasısındaki rolü değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the structure of Twitter that is one of the most effective channels in the production of political / ideological discourse of new media as an interactive, participatory media type, and the existential position / situation of the users, through the phenomena of space and identity. It explores the existential effect of social media, a practice of individualization and socialization, which is an ontologically natural, technically artificial extension of modern life, upon the modern individual; its transformation of the emotional, thinking, perception and behavior patterns in individual and social life; the paradigmatic change behind its undeniable role in the formation of a particular type of human and civilization very different from its precedents in history. For this purpose, the history of communication, which progresses towards the formation of social media, will be briefly and critically conveyed; after revealing its place in the modern era and paradigm, the conceptual and theoretical usage of the concepts (phantasmagoria, simulation and flaneur concepts) that are similar in terms of space and identity, their definitions, meaning areas and similarities with Twitter practice will be related. Finally, after identifying some political / ideological / parodic aspects of“language”(discourse) used in social media, the role of social media in space perception and identity construction will be evaluated.