Farklı katalizörlerle yeni Michael katılma ürünlerinin sentezi
Synthesis of new Michael addition products by different catalysts
  1. Tez No: 732806
  2. Yazar: HACER CAN ÜSKÜP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÇELİK ONAR, DOÇ. DR. TÜLAY YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu doktora tez çalışmasında; 24 adet farklı yapıda Michael Katılma ürünü (HCD-82 - HCD-107, HCD-117 - HCD-137 ve YK-33-h) sentezlenmiştir. 10 adet ürün kiral yapıdadır (HCD-82 - HCD-107) ve orijinaldir. 14 adet ürün 1,4-diketon yapısındadır (HCD-117 - HCD-137 ve YK-33-h) ve HCD-118 hariç hepsi orijinaldir. Ayrıca sentezlenen bu tez çalışmasında sentezlenen katalizör ürünü (HCD-138) de orijinaldir. Kiral ürünler; metil vinil keton (MVK) ve farklı yapıda aldehitlerin (1-14) denenen ve saptanan uygun Bayliss Hillman reaksiyonu şartlarında sentezlenmiştir. Rasem ürünler ise; metil vinil keton (MVK) ve farklı yapıda aldehitlerin (1-14) denenen ve saptanan uygun Stetter reaksiyonu şartlarında sentezlenmiştir. Bu Michael ürünlerirnin yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR, GC-MS ve HPLC gibi spektroskopik ve kromatografik yöntemler kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this Ph.D thesis study; Michael adducts in 24 different structures HCD-82 - HCD-107, HCD-117 - HCD-137 ve YK-33-h) were synthesized. 10 products are in a chiral structure (HCD-82 - HCD-107) and original. 14 products are in a 1,4-diketone structure (HCD-117 - HCD-137 ve YK-33-h) and original except HCD-118. In addition, the catalyst product synthesized in this thesis study is also original. Chiral products; methyl vinyl ketone (MVK) and different aldehydes (1-14) were synthesized under the appropriate Bayliss Hillman reaction conditions tried and determined. Racemic products are; methyl vinyl ketone (MVK) and different aldehydes (1-14) were synthesized under the appropriate Stetter reaction conditions that were tried and determined. The structures of Michael adducts were clarified by using spectroscopic and chromatographic methods such as; IR, 1H-NMR, 13C-NMR, GC-MS and HPLC.