Erzurum Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrencilerinin madde bağımlılığına yönelik tutumları ve pek çok değişkenle ilişkisinin incelenmesi
Examination of the students staying in Erzurum Credit and Hostels Institution, attitudes towards substance addiction (drug-abuse) and its relationship with many variables
  1. Tez No: 733091
  2. Yazar: MÜNEVVER MÜNİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİT KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriminalistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu Araştırmanın amacı; Erzurum Kredi ve Yurtlar Kurumunda kalan üniversite öğrencilerinin madde bağımlılığına yönelik tutumlarını öğrenmek ve pek çok değişkenle ilişkisini incelemektir. Yöntem: Betimleme modeli kullanılmış olup evreni 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında, Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Yurt Müdürlüklerinde barınan öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklemini ise 2021-2022 eğitim öğretim yılında yurtlarda barınan öğrencilerin içinden ankete katılmak isteyen 409 öğrenci oluşturmaktadır. Anket Erzurum devlet yurtlarında barınan öğrencilere 01.12.2021-31.01.2022 tarihleri arasında uygulanmıştır. Araştırmada ölçme aracı olarak, anket kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 28.0 paket programı kullanılarak gerekli istatistiksel çözümlemeler yapılmış ve yorumlanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde, t-testi, yüzdelik hesaplama, aritmetik ortalama, ki-kare testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre öğrencilerin %56'sının şimdiye kadar hiç sigara denemediği ve %44'ünün belli aralıklarla da olsa sigara kullanmaya devam ettiği saptanmıştır. Aynı zamanda %34'ünün en az bir kez alkol kullandığı ve alkol kullananların %61,1'inin de halen belli aralıklarla da olsa alkol kullanmaya devam ettiği belirlenmiştir. Sonuç: Öğrencilerin alkol ve sigara kullanma durumları ile yaş, mezun olduğu lise, cinsiyet, yaşadıkları bölge, eğitim gördüğü alan, devam edilen sınıf seviyesi, anne ve babanın çalışma durumları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ancak kurslara katılma sıklığı, yakın çevredeki arkadaşların sigara içme durumları, ailenin yaklaşımı, yakın çevrede bağımlılık yapıcı madde kullananların varlığı ile sigara ve alkol kullanma durumları arasında anlamlı farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research; The aim of this study is to learn the attitudes of university students staying in Erzurum Credit and Hostels Institution towards substance addiction and to examine its relationship with many variables. Method: The descriptive model has been used and the universe consists of students living in Dormitory Directorates affiliated to Erzurum Provincial Directorate of Youth and Sports in the 2021-2022 academic year. The sample consists of 409 students who want to participate in the survey among the students living in the dormitories in the 2021-2022 academic year. The questionnaire was applied to the students living in Erzurum state dormitories between 01.12.2021 and 31.01.2022. A questionnaire was used as a measurement tool in the research. For the analysis of the data, the necessary statistical analyses were made and interpreted by using the SPSS 28.0 package program. In the statistical evaluation of the data, t-test, percentage calculation, arithmetic mean, chi-square test and analysis of variance was used. Findings: According to the findings obtained as a result of the research, it was determined that 56% of the students had never tried smoking and 44% of them continued to smoke at regular intervals. At the same time, it was determined that 34% of them used alcohol at least once and 61.1% of those who used alcohol still continued to use alcohol, albeit at regular intervals. Results: There was no significant difference between students' alcohol and cigarette use and age, high school they graduated from, gender, region of residence, field of education, grade level attended, and working status of parents. However, a significant difference was found between the frequency of attending the courses, the smoking status of friends in the close environment, the approach of the family, the presence of addictive substance users in the close environment, and the status of smoking and alcohol use.