The portrayal of the 'Turk' in Tamburlaine the Great and a Christian Turned Turk
Tamburlaine the Great and A Christian Turned Turk oyunlarında Türklük kavramı
  1. Tez No: 733168
  2. Yazar: ESRA NUR TOPÇU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL İZMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tarihte Türkler güçlendikçe hem korku hem de merak uyandırmışlardır. Erken Modern Dönem İngiliz Dramasında yazılan pek çok oyunda“Türklük”kavramının işlendiği görülmektedir. Türklere yönelik bu algı ve merak, birçok oyun yazarının oyunlarında Türkleri yanlış tanıtmasına yol açmıştır. Bu tez, 16. ve 17. yüzyıllarda İngiliz tiyatrosunda Türklerin nasıl tasvir edildiğini incelemektedir. Bu çalışmada seçilen iki eser, Christopher Marlowe'un Tamburlaine the Great ve Robert Daborne'nun A Christian Turn'd Turk oyunu, Erken Modern İngiliz oyunlarıdır ve her ikisi de Türk karakterlerini ve tarihi unsurları içerir. Söz konusu iki oyun, Türklerin ve genel olarak Türk tarihinin nasıl taraflı bir şekilde tasvir edildiğini göstermektedir. Çalışmanın birinci bölümünde, Erken Modern İngiliz Tiyatrosunda Türklük algısının yanı sıra Osmanlı ve İngiliz İmparatorluklarının tarihsel geçmişleri ve aralarındaki etkileşimleri, ikinci ve üçüncü bölümlerde; Tamburlaine the Great ve A Christian Turn'd Turk adlı iki oyunun olay örgüleri ve ardından oyunların Türklerin nasıl ve hangi açılardan önyargı ile temsil edildikleri ele alınmaktadır. Ayrıca, incelenen oyunlara esin kaynağı olan Osmanlı İmparatorluğu ve imparatorluğun fetih politikasının kültürel arka planı da ele alınmaktadır. Bunun yanı sıra bu tez, topraklarını ve vatandaşlarını başka bir imparatorluğa ve dine kaptırma korkusu yaşayan İngiltere'de söz konusu korkudan kaynaklanan çelişkilere de odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the Turks grew stronger throughout history, they inspired both fear and curiosity. It is evident that the theme of“Turkishness”is utilized in numerous Early Modern Period English plays. This image and interest about Turks have prompted some playwrights to misrepresent Turks in their plays. The purpose of this thesis was to examine the depiction of Turks in 16th- and 17th-century English drama. The two plays studied in this thesis are Christopher Marlowe's Tamburlaine the Great and Robert Daborne's A Christian Turn'd Turk, both of which contain Turkish characters and historical facts that have been distorted. These two plays illustrate the prejudiced portrayal of of Turks and Turkish history in general. In the first section of this thesis, the historical background of the Ottoman and British Empires and their interconnections as well as the view of Turkishness in the Early Modern English theater and how it demonstrates misrepresentation and bias are explored. The second and the third sections give details about the plot structures of the two plays, Tamburlaine the Great and A Christian Turn'd Turk, and then deal with how the plays misrepresent and display prejudice towards Turks. This thesis describes the cultural context that inspired the plots of these plays, namely the Ottoman Empire's conquest power and strategy. The study focuses on the contradictions that arose in British culture because of the fear of losing both their territory and their religious residents to another empire and religion.