Türkiye'de kamu sektöründe verimliliğin arttırılmasında araştırma- geliştirme ve inovasyonun rolü
The role of research and development and innovation in improvement of productivity in the public sector in Turkey
  1. Tez No: 733204
  2. Yazar: ELİF TUĞÇE ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde maliyetlerin her geçen gün artmasıyla verimlilik işletmeler için en önemli kavramlardan biri haline gelmiştir. Daha az girdiyle daha fazla çıktı üretmek için işletmeler, Araştırma-Geliştirme faaliyetleri gerçekleştirerek katma değer yaratacak çıktılar elde etmeye ve rekabet koşullarının artmasıyla rekabet avantajı kazandıracak yeniliklere odaklanmaktadırlar. Fakat her yenilik verimlilik artışına neden olmamaktadır. Katma değer sunan ve ticarileştirilebilen yenilikler inovasyon olarak adlandırılmaktadır. Ar-Ge çalışmaları sonucunda elde edilen inovasyonlar verimlilik üzerinde etkili olmaktadır. Bu araştırmada Türkiye'de Kamu Sektöründe Verimliliğin Artırılmasında Araştırma-Geliştirme ve İnovasyonun Rolü; Ar-Ge Performans Ölçeği, İnovasyon Yeteneği Ölçeği ve Verimlilik Ölçeği kullanılarak anket yöntemiyle incelenmiştir. Anket çalışması Makine ve Kimya Endüstrisi Ar-Ge Direktörlüğü personeline uygulanmıştır. Araştırma sonucunda inovasyon yeteneğinin verimliliğe etkisinin anlamlı, pozitif yönlü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ar-Ge performansının ise verimlilik üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür. Ar-Ge Performansı ile inovasyon yeteneği arasında da pozitif yönlü bir ilişkiye rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Productivity has become one of the most important concepts for businesses today, with the increase in costs day by day. In order to produce more output with less input, businesses focus on obtaining outputs that will create added value and Research and Development activities and innovations that will provide competitive advantage with the increase in competitive conditions. However, not every newness leads to an increase in productivity. Newness that offer added value and can be commercialized are called innovations. Innovations obtained as a result of R&D studies have an impact on productivity. In this research, the Role of Research-Development and Innovation in Increasing Productivity in the Public Sector in Turkey was examined by survey method using R&D Performance Scale, Innovation Capability Scale and Productivity Scale. The questionnaire was applied to the personnel of the Machinery and Chemical Industry R&D Directorate. As a result of the research, it was concluded that innovation ability has a significant positive effect on productivity. It was observed that R&D performance did not have a significant effect on productivity. A positive relationship was also found between R&D Performance and innovation ability.