Nonalbüminürik ve albüminürik diyabetik böbrek hastalarının klinik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of clinical features of nonalbuminuric and albuminuric diabetic kidney patients
- Tez No: 733259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA İNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Albüminürik ve non-albüminürik diyabetik böbrek hastalarının klinik özelliklerinin belirlenmesi , diyabet komplikasyonlarının hastaların klinik özellikleriyle ve özellikle de albüminüri ile ilişkisinin ortaya konmasıdır. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji kliniği prediyaliz polikliniğinde kayıtlı katılım şartlarını taşıyan gönüllü hastalar dahil edildi. Aralık 2019 – Mart 2020 arasında uygun 107 hastanın demografik bilgileri kaydedildi , ilaç anamnezleri alındı. Son 1 ay içinde yapılmış laboratuvar tetkikleri(Kreatinin ,Hba1c , Total kolesterol , LDL , HDL, Trigliserit, albümin, ürik asit, spot idrarda protein / kreatinin oranı ) retrospektif olarak dosyalarından alındı. Hastaların glomerüler filtrasyon hızı (GFH), CKD-EPI formülüne göre hesaplandı. KBH evre 1 (≥90 mL/dak/1.73 m2) , KBH Evre 2 (60-89 mL/dak/1.73 m2), KBH Evre 3 (30-59 mL/dak/1.73 m2) ve KBH Evre 4 (15-29 mL/dak/1.73 m2) olarak sınıflandırıldı. Spot idrarda albümin/kreatinin oranlarına göre normoalbüminuri (spot idarda albümin kreatinin oranı300 mg/g) olarak gruplandırıldı. Brakiyel arter nabız dalga hızı (baNDH) ve kan basıncı ölçümleri Mobil-O-Graph 24h PWA monitor (I.E.M. IndustrielleEntwicklungMedizintechnikundVertriebsgesellschaftmbH,Stolberg, Germany)kullanılarak yapıldı. Ultrasonografi ile bilateral karotis arterler, karotis bifurkasyon ve internal karotis arterin başlangıcından 2 cm uzaklıktan karotis intima media kalınlığı ölçüldü. Bulgular: Çalışmamıza 107 diyabetik böbrek hastası dahil edildi. Bu 107 diyabetik böbrek hastasının yaş ortalaması 63,57±9,73 yıl ve %55,1'i erkekti. 98 hastada (%91,6) HT, 72 hastada (%67,3) KAH, 65 hastada (%60,7) SVO, 79 hastada (%73,8) retinopati ve 80 hastada (%74,8) nöropati mevcuttu. 57 hasta (%53,3) albüminürik ve 50 hasta (%46,7) normoalbüminürikti.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the clinical characteristics of albuminuric and non-albuminuric diabetic kidney patients, to reveal the relationship between diabetes complications and especially albuminuria. Materials and methods: Volunteer patients who meet the conditions of participation registered in the predialysis outpatient clinic of Health Sciences University Antalya Training and Research Hospital Nephrology clinic were included in our study. Demographic information of 107 eligible patients was recorded between December 2019 and March 2020, and drug anamnesis were taken. Laboratory tests performed in the last 1 month (Creatinine, Hba1c, Total cholesterol, LDL, HDL, Triglycerides, albumin, uric acid, protein/creatinine ratio in spot urine) were retrospectively taken from their files. The glomerular filtration rate (GFH) of the patients was calculated according to the CKD-EPI formula. CKD was classified as stage 1 (≥90 mL/min/1.73 m2), CKD Stage 2 (60-89 mL/min/1.73 m2), CKD Stage 3 (30-59 mL/min/1.73 m2) and CKD Stage 4 (15-29 mL/min/1.73 m2). They were grouped as normoalbuminuri (albumin creatinine ratio in spot admin 300 mg/g) according to albumin/creatinine ratios in spot urine. Brachialic artery pulse wave velocity (baNDH) and blood pressure measurements were performed using the Mobil-o-Graph 24h PWA monitor. Ultrasonography measured carotid arteries, carotid bifurcation and carotid artery thickness from a distance of 2 cm from the beginning of the internal carotid artery. Results: 107 diabetic kidney patients were included in our study. The mean age of these 107 diabetic kidney patients was 63.57±9.73 years and 55.1% were male. HT was present in 98 patients (91.6%), CAD in 72 patients (67.3%), SVO in 65 patients (60.7%), retinopathy in 79 patients (73.8%), neuropathy in 80 patients (74.8%), albuminuric in 57 patients (53.3%) and normoalbuminuric in 50 patients (46.7%).