Dış ticaretin finansmanı ve kullanılan teşvikler: Turquality programı kapsamında yer alan işletmelere yönelik bir çalışma
Financing of foreign trade and incentives used in foreign trade: A study on business companies in the scope of turquality program
  1. Tez No: 733352
  2. Yazar: MELTEM KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖZERHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ülkeler toplumsal ve ekonomik yapısını geliştirmeyi, ülkeyi çağdaş ülkelere yetiştirmeyi kalkınma vasıtası ile sağlayabilir. Kalkınmanın sağlanması ve sürekli hale getirilmesi doğrudan ekonomik güce bağlıdır. Ekonomik gücün önemli dinamiklerinden biri olan dış ticaretin finansmanı ve teşviki, elverişli imkânlar doğrultusunda sağlanır. Standartları belli seviyelere ulaştırmak yerinde ve zamanında üretim ile birlikte doğru finansman yöntemlerini kullanmayı gerektirir. İhracatı teşvik etmek isteyen ülkeler bu finansal organizasyonu kullanarak ihtiyaçları karşılarlar. Bu çalışmanın amacı ise ülkemizin önüne koyduğu sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabilmek ve mülakat formu aracılığıyla elde edilen veriler yorumlanarak yerel firmalarımızın markalaşma maliyetlerini minimize edip, küresel rekabette daha da fazla söz sahibi olabilmesini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Countries can develop their social and economic structure, and raise the country to contemporary countries through development. Ensuring and sustaining development depends directly on economic power. The financing and promotion of foreign trade, which is one of the important dynamics of economic power, is provided in accordance with the possibilities. To bring standards to certain levels requires proper and timely production as well as proper financing methods. Countries that want to promote exports meet these needs by using this financial organization. The aim of this study is to help our country achieve its sustainable development goals and to interpret the data obtained through the interview form to minimize the branding costs of our local companies and to have more influence in global competition.