Proje yönetiminde yönetim fonksiyonları ve bir uygulama
Project management in management functions and an application
  1. Tez No: 73352
  2. Yazar: YAVUZ GİTMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ PROJE YÖNETİMİNDE YÖNETİM FONKSİYONLARI ve BİR UYGULAMA t Yavuz Gitmez fsffiW. (Yönetim ve Organizasyon)Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 1998 Danışman : Yrd.Doç.Dr. Nuri Çalık Proje yönetimi uzun süreli bir işlem olduğu için çok iyi organize olmuş yöneticileri bile zorluklarla karşı karşıya bırakır. Fakat departmanındaki rutin işlerin kontroluna alışkın olanlar için, projelerde karşılaşılacak iş yükü değişiklikleri, eleman eksiklikleri, bütçe kısıtlamaları sorun yaratmaz. Bununla birlikte içerik değişiktir. Birincisi, proje tekrarlanan bir olay değildir. Problemler ve çözümleri rutin şeyler değildir. İkincisi, projeler departmandaki işlerden farklı olarak genellikle departman dışı ve otorite çizgilerini aşar. Üçüncüsü, projeler aylar boyunca planlanır ve organize edilir. Halbuki tekrarlanan rutin işler sadece birkaç gün veya hafta öncesinden programlanabilir. Proje yönetimi sahip olunmayan hiçbir yetenek gerektirmez. Başka herhangi bir yerde kullanılan yönetim becerisi burada da kullanılabilir. Sadece planlama, organizasyon ve uygulama aşamaları her zamanki işlerden daha çok esneklik ve uzun vadeli bakış açısı gerektirir. Projeler günlük veya aylık rutin işlerden farklıdır. Bir projenin yürütülmesi yeni bir departmanın kurulması gibidir. Rutin işler ve projeler birbirlerinden tamamen farklı olduğundan, projeler konusunda geriye yönelik tecrübelerin olmaması her aşamada olduğu gibi (Planlama, organizasyon ve uygulama) bütçenin hazırlanması konusunda da güçlükler yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT PROJECT MANAGEMENT IN MANAGEMENT FUNCTION Yavuz Gitmez Management and Organization Administration Program Anadolu University Social Sciences Institute, September 1998 Advisor : Assistant Prof.Dr. Nuri Çalık Project management is along period work and because of this it has some difficulties even for the well organized managers. Project is not a repeatable phenomenon and problems and solution are not same for all projects. As different from the works in the department, generally projects exceeds department and authority limits. Although repeatable works only can be planned a few days or a week before application, project must be planned and organized for mounts. Project management doesn 't require an ability which you don 't have up to now, the management ability which can be used for their works will be also used here. Only planning, organization and application steps require more flexibility and long term vision than as normal. Project have some differences from daily or monthly normal works. To manage a project is like creating a new department. Since normal works and projects are exactly different and project team has no experience about past, preparing the budget has some difficulties like all the project steps (Planing, organization and application).