Az gelişmiş ülkelerde uygulanan sanayileşme politikaları (örnek G.Kore) Asya krizi ve Türkiye'ye muhtemel etkileri
Industrilization policies in underdeveloped countries, (South Korea) Asian crisis and its effects to Turkey
  1. Tez No: 73353
  2. Yazar: N. TUĞÇE KESKİNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN İSLATİNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Son yıllarda, azgelişmiş ülkeler globalleşmenin sağlayacağı faydalardan daha fazla yararlanabilmek amacıyla dışa dönük sanayileşme politikalarını denediler. Çünkü globalleşme uluslararası sermaye ve mal piyasalarındaki spekülatör bir genişlemeyle birtakım fırsatlar sağlar. Ancak golaballeşmeyle birlikte hem gelişmiş, hem de gelişmekte olan ülkeler piyasalarının ciddi bir şekilde dışa açılması gerekir. Bu durumda hükümetler büyümenin hızlandırılmasında temel belirleyici bir rol oynamayı beklememelidir. Geçmiş yıllarda, Güney Doğu Asya ülkelerinin yükselişi ve ekonomik büyüme yolunda sağladığı başarı hayret verici olmuştu. Ancak yaşanmakta olan kriz bu ülkelerin başarılarını neredeyse durdurmuştur. Yaşanmakta olan krize kadar genel olarak sağlanan başarının tedbirli maliye politikaları, özel tasarruflar ve hükümet müdahalesiyle sağladıkları düşünülüyordu, bu ülkeler birçok azgelişmiş ülke için bir model haline gelmişti. Yaşanmakta olan kriz, Güney Doğu Asya ülkelerinde yanlış giden neydi? sorusunu gündeme getirdi. Bu sorulara verilen cevapların bir kısım onların kendi başarılarının kurbanları olduğu şeklinde. Bu kriz ile birlikte büyümelerindeki azalmayla birlikte Güney Doğu Asya ülkeleri yurt içi talep ve ithalatta da hızlı düşüşlerle karşılaşacaklardır. Ayrıca Kriz Güney Kore'de derinleşmeye devam etmekte, finansal piyasalar sarsılmakta ve krizin yaratmış olduğu bu olumsuz ortam henüz ortadan kalkmış değildir. Asya Krizi'nin etkisiyle önemli endüstriyel ülkelerin büyüme planları daha ılımlı hale gelmiştir. Güney Doğu Asya'nın yeni endüstrileşen ülkeleri kriz tarafından önemli ölçüde etkilenmeye devam etmektedir. Bu krizi yaşayan ülkelerde uygulanan politikalar, bu kapsamda G. Kore, tartışılmaya devam edilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recently years, less developed countries had try to outward oriented industrial policies because of highlighting the“extraordinary promise”of globalization. Because globalization provides opportunities through a speculator expansion in international capital and good markets. Reaping gain from globalization reguires a firm commitment to further market openning in both developed and developing conutries. Goverments can not be expected to play the dominant role in fostering growth. In last years, Sout East Asia conutries remarkable record of high and sustained economic growth. But, the economies of Sout East Asia at the center of recent crisis have been some of most succesful emerging market conutries in term of growth and gains in living standarts. With generally prudent fiscal policies, private saving rates, and goverment interventions, this conutries had become a model for many less developed conutries. But, what went wrong in the South East asia conutries? Part of the answers seems to be these countries became victims of their own succes. This succes had domestic and foreign investors to underastimate the conutries economic weakenesses. The crisis economies of South East Asia will experience sharp solwdowns of domestic demand and imports, with reel QNP likely to decline in the countries worst hit. This crisis on Sout Korea continued to deepen, with financial markets disaray an no end sight to the turmoil. The Impact of Asia crisis on growth prospects for major industrial conutries, with the important expection of Japon, is expected to be modest. The newly industrialized economies of South East Asia have all been significantly affected by the crisis in the region. Policies in the countries in crisis, which include Korea have been discussed.