The interplay between self-compassion, attachment security & relational attributions on marital functioning
Öz-duyarlık, güvenli bağlanma ve eşler arası atıfların evliliğin işlevselliği üzerindeki rolü
- Tez No: 733761
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, öz-duyarlık ve eşlerin davranışlarına yönelik yapılan atıfların, yetişkin bağlanma boyutları (kaygılı ve kaçınan bağlanma boyutu) ile evliliğin işlevselliği (evlilik doyumu ve eşler arasındaki iletişim kalitesi) arasındaki aracı rolünü incelemektir. Eşlerin evlilik işlevselliğinin, yetişkin bağlanma boyutları üzerinden kişilerin öz-duyarlıklarına, oradan da eşlerinin davranışlarına yönelik yaptıkları atıflardan oluşan iki sıralı ardışık bir etki aracılığı ile yordanacağı beklenmiştir. Bu çalışmada, eşlerin kaygılı bağlanma boyutunun kendi öz-duyarlık düzeyini yordaması (ilk aracı dizi), bunun sonucunda da eşlerine yönelik yaptıkları atıflar üzerinden evliliklerinin işlevselliğini (ikinci aracı dizi) öngörmesi beklenmiştir. Öz-duyarlığın kaygılı bağlanma boyutu ile eşlerin davranışlarına yönelik atıflar arasında aracı rolü oynayacağı beklenmiştir. Çalışmaya 158 evli çift katılmıştır. Eşlerin yetişkin bağlanma boyutlarının, öz-duyarlık ve atıflarının birbirlerinin aracı ve sonuç değişkenleri üzerindeki etkisini test etmek amacıyla APIDMeM (The Actor-Partner Interdependence Double Mediation Modelling) analizi kullanılmıştır. Bulgular evliliğin işlevselliği üzerinde çok sayıda aktör ve partner etkisi olduğunu göstermiştir. Önerilen iki sıralı ardışık aracı dizinin sadece kadınlar üzerinde çalıştığı tespit edilmiştir. Öz-duyarlığın eşler üzerinde doğrudan ya da dolaylı bir etkisi (partner etkisi) bulunmamıştır. Eşlerin kaygılı ve kaçınan bağlanma boyutlarının doğrudan ve dolaylı aktör ve partner etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Aktör ve partner etkilerinin her ikisi de Türkiye'deki kültürel yapı ve cinsiyet rolleri ile yakından ilişkili çıkmıştır. Genel olarak, erkeklerin evliliklerini işlevselliği hakkındaki düşüncelerinin kadınların bağlanma boyutları ve kadınların kendilerine yönelik atıflarının aracı olduğu bağlanma boyutlarının etkisi altında olduğu ve kadınların bağlanma boyutları, öz-duyarlık, ve erkeklere yönelik atıflarının, çiftlerin evlilik doyumu ve iletişim kalitesi ile ilişkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the dyadic effects of adult attachment orientations, self-compassion, and relational attributions on marital functioning (i.e., marital satisfaction and conflict) with a double-mediation model. It is expected that couples' marital functioning will be predicted by a set of two sequential links from adult attachment dimensions to self-compassion and then to relational attributions. In this study, spouses' attachment related anxiety was expected to predict their self-compassion level (first mediation part), which in turn direct the way they make attributions for their partner behavior, and in turn this predict marital functioning as the second mediated process. Self-compassion was expected to mediate the relationship between attachment related anxiety and relational attributions. Married couples (N = 158) participated in this study. The Actor-Partner Interdependence Double Mediation Modelling (APIDMeM) was performed to reveal actor and partner effects on married couple dyads. Results yielded a number of significant actor and partner effects. Findings suggested that proposed double mediation model was partially supported. Only the path between wives' attachment related anxiety and their own marital satisfaction was double mediated. Self-compassion was found to have no direct and indirect effects on partners study variables, while couples' attachment related anxiety and avoidance had direct and indirect actor and partner effects. Both actor and partner effects seem to reflect the culturally related gender roles for both wives and husbands. In general, wives' attachment dimensions, self-compassion, and relational attributions were found to be associated with couples' marital functioning while husbands' marital satisfaction and conflict were influenced more by wives' attachment dimensions, and wives' relational attributions mediated the effects of the attachment dimensions.