Bölgeselliğin resim sanatına etkileri
The Effect of zaral different on picture art
- Tez No: 73386
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUMAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
“Bölgesel Farkların Resim Sanatına Etkileri”adı altında yapılan bu çalışmaya başlarken amacım, bölge faktörünün resim sanatındaki önemini vurgulamaktır. Bir bölgede gelişmekte olan sanatın durumu incelenirken, fiziki ve coğrafi şartların resim sanatına yansıması gözardı edilemeyecek kadar önemli unsur olmuş tur. Ülkenin fiziki ve coğrafi şartlan, o ülkede yaşayan insanları etkilemektedir. Bu etkileme, tarih ve sanat tarihi arasında da bağlantı olduğunu gösterir niteliktedir. Yeryüzündeki farklı kültürler, farklı bölge özellikleriyle biçimlenir. Bölgelerin iklim farklılıklarından kaynaklanan doğa görünümlerinin, hammadde kaynaklarının, barınma şekillerinin, beslenme usullerinin sosyal ve kültürel gelişmeyi yönlendirdiği dikkat çekmektedir. Bunların yanında hayvan, bitki örtüsü, insan ırklarının farklılık ları, ekolojik denge, jeopolitik durum, savaş, göçler, ticaret, komşu çevrelerle etkileşim, sosyo-ekonomik yapı resim sanatını etkileyen özelliklerden olmuştur. Ayrıca ülkelerdeki yöresel sanat okullarının çalışmaları da bu konuda önemli rol oynamaktadır. Sanatçıları yaşadıkları yerin doğasını ve yaşamını resmetmeleri, yöreselliğin aşılmasına ve üslup değeri kazanmasına yol açmıştır. O yörede yaşayan insanların inançları, alışkanlıkları, tarihi, dini ve akla gelmeyen binbir çeşit etkile şimi sanatta ağırlığını hissettirmiştir. Tezimin birinci bölümünde, bölgesellik, yöresellik ve yerellik kavramlarının tanımları verilmiştir. Ayrıca bölgesellik faktörünün kapsamı belirlenerek, diğer bölümlerde ele alınacak etkiler sıralanmıştır. İkinci bölümde ise, Doğu Sanatları başlığı altında, Çin, Japon ve Hint sanatlarıincelenmiştir. Bu sanatların hangi koşullar altında belirlendiği ve başkalaştığı tespit edilmiş, dönemler içinde emeği geçen sanatçılardan örnekler verilerek, bölgesel şartların yarattığı etkiler anlatılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, Batı Sanatları, Güney ve Kuzey olmak üzere ikiye ayrıl mıştır. Üslup farklılıklarına göre (Rönesans, Barok vb.), güneyde İtalya, kuzeyde de Flandra, Almanya, İspanya gibi ülkeler seçilmiş, bölgesel farklılıkların resim sana tına yansımaları değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise, durumun bir özeti yapılarak, bölgesel özelliklerin resim sanatını ne denli etkilediği ifade edilmiştir. Farklı yerlerde yaşayan insanların, sanat yaratma süreçleri içersinde, bölge faktörünün önemini açıklamaya çalıştım. in
Özet (Çeviri)
While I begin the studying which is callet“The Effect of zaral different on Picture Art”. My aim is to expount the importance of the zaral faktör on picture art. When the art which developh in are zone is examined, it is not being regligence element that physical and geography reflect on picture art. Because the physical and the geography reflect at the country effect the people of that country. This effectig shows that the connecting between the history and art history too. Different culturies on the world form with different zaral peculiarity. It is attantion that natural views which sources from zaral dimate differances, raw materials sources, shelting from, fitting method direct social and cultural developing. On the other hand animals, plants, the difference col the people race, ecology balance, geopolitic state, wars, migrations, trades, the relation with neighours country, social-economic structure are the peculiarly of effect to picture art. Moreover zanal art school studying in country is playing the importance role in this subject. The reflecting of the nature and the life of living place ensure exceeding regional and earning style value. The beliet, the familiarity, the history the regions and many kind at effecting at the people that livingon that place feel the weight at art. In the first part at my thesis, It is given desaribie, of regional and local marever, by discussing the local factorial, the effects, those will be explained, are listed. In the second part, Chinese, Japonese and Indian. Art is introduced under the title at art in East. Itis explained how those arts wen determined and transformed. Also It's tried to describe the regional effects by giving, some examples at artists. In the thirt part, art in west is divided into two groups: Art in South and Art in IVNorth. Italy, France, Germany, Spain was choosed in accordance with style differences. In addition the reflections of regional difference, on picture art is studied. Finally, a sumary of stuation was made and it was tried to reflect how the regional proporties affected the picture art. It was tried to explain how people living in different a regions create their art.