A Study on comparison of grammer consciousness-raising tasks and traditional teacher-fronted grammer instruction on teaching models in English
İngilizce'deki bazı kiplerin öğretimi: Dil bilgisinde bilinçlendirme yöntemi ile geleneksel öğretmen odaklı dil bilgisi derslerinin karşılaştırılması
- Tez No: 73385
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT DENİZ TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ill YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ Hatice ÖNCÜ İngiliz Dili Eğitimi Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Danışman : Yrd.Doç.Dr. Ümit Deniz TURAN Bu çalışma, Türk öğrencilerinin zor bir dil bilgisi yapısını doğru, anlamlı ve uygun bir şekilde kullanabilmeleri için, Geleneksel Öğretmen Odaklı Dil Bilgisi Derslerine {Traditional Teacher Fronted Grammar Instruction) alternatif olabilecek diğer bir öğretim şekli olan Dil Bilgisinde Bilinçlendirme Yöntemi'nin {Grammar Consciousness- Raising Tasks) etkili mi, etkiliyse ne denli etkili olduğunu araştırmak üzere düzenlenmiştir. Bu amaç için seçilen dil bilgisi yapısı, İngilizce'deki kiplerden CAN, MAY, MUST, HA VE TO ve bu kiplerin olumsuz şekilleridir. Bu çalışma, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat fakültesi ikinci sınıf öğrencileriyle yapılmıştır. Öğrencilerden Deney ve Kontrol grupları olmak üzere iki ayrı grup oluşturulmuştur. Deney grubundaki öğrenciler kipleri Dil Bilgisinde Bilinçlendirme Yöntemiyle öğrenirlerken, Kontrol grubundaki öğrenciler aynı dil bilgisi yapısını Geleneksel Öğretmen Odaklı Dil Bilgisi Dersleriyle öğrenmişlerdir. Her iki grup otuz' ar öğrenciden oluşturulmuştur. Her iki grupta toplam 5 haftalık (20 saatlik) uygulama yapılmıştır. Uygulamanın başlangıcında her iki gruba mevcut olan Kip bilgilerini belirlemek için Ön-test, uygulama sonunda da 20 saatlik bir çalışmada ne kadar ilerleme sağlayabildiklerini belirleyebilmek için aynı test son-test olarak verilmiştir. Uygulama sonuçlarının istatistiksel analizleri, her iki grubun uygulama esnasında doğal olarak önemli derecede ilerleme kaydettiklerini fakat Deney grubunun Kontrol grubundan daha fazla ilerleme kaydettiğini göstermiştir. Bu sonuçlara göre Kiplerin öğretiminde Dil Bilgisinde Bilinçlendirme Yönteminin Geleneksel Öğretmen Odaklı Dil Bilgisi derslerinden daha etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The present study aimed at finding a more effective way of teaching a specific problematic grammar point so that the EFL learners could use that grammar point accurately, meaningfully and appropriately. For this purpose, this study tried to compare two types of grammar teaching - Traditional Teacher-fronted Grammar Instruction and Grammar Consciousness-raising Tasks on teaching Modals such as CAN, MAY, MUST, HAVE TO and their negative forms. This study was conducted at Gaziosmanpaşa University, Faculty of Science and Letters, Departments of Mathematics, Physics, Biology, Chemistry. Totally 60 second year students participated in this study. These students were divided into two groups: an Experimental and a Control Group. There were 30 students in each group. Both groups were required a 20 hour-instruction for five weeks - four hours each week. At the beginning of the treatment, the students were given a pre-test to determine their current knowledge of the modals. The same test was given as a post-test so as to determine their proficiency gains after the treatment. The Experimental Group learners were instructed through Grammar Consciousness-raising Tasks which provide learners with grammar problems they must solve interactively and enable learners to increase their knowledge of a difficult grammar rule. The Control Group learners were instructed through Traditional Teacher-fronted Grammar lessons which provide learners with practice and production based activities so that the students would be able to practice and produce grammatically correct sentences of the target structure. The results of the study indicated that both groups naturally improved their proficiency gains significantly. However, there was a significant difference between the proficiency gains of both groups. The Experimental Group subjects performed better than the Control Group subjects. That is, it can be said that Grammar Consciousness- raising Tasks are more effective than Traditional teacher-fronted Grammar instruction in teaching modals such as CAN, MAY, MUST, HAVE TO and their negative forms.