Vestibüler migreni olan hastalarda göz kırpma refleksi
Blink reflex in patients with vestibularmigraine
- Tez No: 733878
- Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN AYŞE YAYLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Vestibüler migren, genel popülasyonda tekrarlayan vertigonun en sık nedenlerinden biridir. Bu çalışmada, IHS kriterilerine uygun tanı almış VM hastalarında beyin sapı refleksi olan göz kırpma refleksi değerlendirilerek, sağlıklı bireylerle karşılaştırılması planlanmış, VM patofizyolojisinin anlaşılmasına katkı sağlamak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Vestibüler migren tanısı alan 24 hasta ile kontrol grubu olarak 21 sağlıklı birey çalışmaya alındı. Supraorbital sinir, superior orbital fissürden yüzeyel tek yanlı uyarıldı. Hastalara önce sağ, sonra sol taraftan uyarılar verilerek iki taraflı yanıtlar kaydedildi. Birinci şartlayıcı ve ikinci test uyarısı olmak üzere ikili uyarılar, 150, 200, 300, 400, 500 ve 1000 ms aralıklarla randomize çalışıldı. Her iki orbikülaris okuli kasından eş zamanlı kayıt alındı. Her bir ISI için 5'şer kez uyarı verildi, elde edilen yanıtlarin latans, süre ve amplitüd hesaplandı. Yanıtlar rektifiye edildi ve alanları ölçüldü. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 46±8 yıl (31-62 yıl), kontrol grubunda yaş ortalaması 37±9 yıl (25-53 yıl) idi. Hasta grupta 1 erkek, 23 kadın, kontrol grubunda 4 erkek, 17 kadın vardı. Hasta ve kontrol grubunda R2 yanıtların latans ve süresinde istatistiksel anlamlı fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
Aim. Vestibular migraine is one of the most common causes of recurrent vertigo in general population. In this study, it was planned to evaluate the blink reflex, which is a brain stem reflex, in VM patients diagnosed in accordance with IHS criteria, and to compare it with healthy individuals, and it was aimed to contribute to the pathophysiology of VM. Materials and methods. Twenty-four patients diagnosed with vestibular migraine and 21 healthy volunteers as the control group were included in this study. The supraorbital nerve was stimulated by superficial unilateral electrical stimulus on the superior orbital fissure. The patients were given stimuli first from the right side and then from the left side, and bilateral responses were recorded. Dual stimuli, the first conditioning and the second test stimulus, were randomized at 150, 200, 300, 400, 500 and 1000 ms intervals. Simultaneous recordings were taken from both orbicularis oculi muscles. Stimulations were given 5 times for each ISI, and the latency, duration and amplitude values were calculated. Responses were rectified and area values measured. Results. The mean age of the patients was 46±8 years (31-62 years) and the mean age was 37±9 years (25-53 years) in the control group. There were 1 male and 23 females in the patient group, and 4 males and 17 females in the control group. There was no statistically significant difference in the latency and duration of R2 responses in the patient and control groups.