The investigation of D-dimer, C-reactive protein with oxidative stress and antioxidant enzyme in patients infected COVID-19
COVID-19 ile enfekte hastalarda oksidatif stres ve antioksidan enzim içeren D-dimer, C-reaktif proteinin araştırılması
  1. Tez No: 733938
  2. Yazar: ENAS ABDULLAH HAMMED ALDOORI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM, PROF. DR. ENTEDHAR RİFAAT SARHAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
SARS-CoV-2 virüsü, dünya çapında sağlık sistemi için benzeri görülmemiş bir zorluk sundu. Amaç: COVID19 hastalarında, serum oksidatif stres (Malondialdehit (MDA) ve antioksidan enzimler (süperoksit dismutaz (SOD), GPx, katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz) seviyelerindeki değişiklikleri belirlemek. Bu çalışmanın örneklemleri (22-76) yaşındaki 80 hasta (40 erkek ve 40 kadın) ve (22-76) yaşında görünüşte sağlıklı 40 (20 kadın +20 erkek) bireyden oluşmaktadır. Hastalar 1 Aralık 2021 - 1 Şubat 2022 tarihleri arasında Irak Salah Addin General Salah Addin Hastanesi'nde obsesif kompulsif bozukluğa tabi tutuldu. Stres belirteci MDA, COVID19 hastalarının serumunda kontrole göre anlamlı olarak azaldımıştır. COVID19 hastalarının serumunda kontrole göre serum CRP anlamlı olarak artarken, GPx, SOD, GSH düzeyinlerinde anlamlı bir düşüş oldu, Kontrol gruplarına kıyasla COVID19 hastalarında, çalışmamızın sonuçları, hastalarda lipid peroksidasyonunun bir göstergesi olarak Malondialdehit düzeyinde anlamlı bir artış olduğunu gösterdi ve bu durum, serbest anti-oksidanlara karşı bir savunma mekanizması olarak antioksidan aktivite SOD, CAT ve GPX'deki aktivasyon azalması ile eşlik ediyor.
Özet (Çeviri)
SARS-CoV-2 virus has presented an unprecedented challenge for the medical care community across the world. Objective: To determine the changes in serum levels of oxidative stress Malondialdehyde (MDA) and antioxidant enzymes (Superoxide dismutase (SOD), Glutathione peroxidase (GPx), Catalase (CAT) in patients of COVID19. The samples of this study consists of 80 patients (40 males and 40 females) from (22-76) years old of age, and 40 apparently healthy individuals (20 males and 20 females) from (22 -76) years old of age. Patients were subjected to obsessive compulsive disorder in General Salah Addin Hospital, Salah Addin - Iraq between 1stof December, 2021 to 1st of Febriuary, 2022. The oxidative stress marker MDA was significantly increased in serum of patients of COVID19 patients and compared to control. Serum CRP was significantly increased in serum of patients of COVID19 compared to control, while there was a significant decrease in the level of GPx, SOD, GSH in patients with COVID19 compared to control groups. The results of the our study showed a significant increase in Malondialdehyde level as an indicator of lipid peroxidation in the patients, and this pattern is accompanied by decrease activation in the antioxidant activity SOD, CAT, and GPX, as a defense mechanism against free radicals in response to the increase in the oxidative stress.