Fen dersinde basınç ünitesinin ters yüz öğrenme yöntemiyle işlenişinin öğrencilerin başarı ve tutumlarına etkisi
The effects of the teaching pressure unit through flipped learning method on academic achievement and attitudes of the students in science lesson
- Tez No: 733979
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK DİLBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı sekizinci sınıf fen bilimleri dersi basınç ünitesinin öğretiminde ters yüz edilmiş öğrenme yönteminin öğrencilerin akademik başarılarına ve fen bilimleri dersine karşı tutumlarına olan etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırmada nicel araştırma yaklaşımlarından yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Doğu Anadolu'da 3 köy okulunda eğitim öğretimine devam eden 24 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma, deney grubu (n=12) ve kontrol grubu (n=12) öğrenci ile yürütülmüştür. Uygulama; üç hafta etkinlikler iki hafta programın tanıtımı ve sınavlar olmak üzere toplamda 5 hafta sürmüştür. Deney grubu öğrencileriyle ters yüz edilmiş öğrenme yöntemiyle dersler yürütülmüş, kontrol grubu öğrencileriyle ise geleneksel öğrenme yöntemine göre dersler planlanmıştır. Veri toplama araçları olarak geçerlilik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış akademik başarı testi ve fen bilimlerine karşı tutum ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 22 programı kullanılmıştır. Normallik ve homojenlik varsayımlarını sağlayan test ölçeklere parametrik testlerden bağımsız örneklem için t-testi, tekrarlı ölçümler için ANOVA testi yapılarak toplanan veriler analiz edilmiştir. Bulgular: Elde edilen bulgular neticesinde ters yüz edilmiş öğrenme yöntemi uygulanan deney grubu öğrencilerinin akademik başarı ve fen bilimleri dersine karşı tutumlarında kontrol grubu öğrencilerine göre anlamlı bir şekilde farklılık çıkmıştır. Sonuçlar: Bulgular neticesinde, ters yüz edilmiş öğrenme yönteminin öğrencilerin akademik başarı ve fen bilimleri dersine karşı tutumlarını artırmada, geleneksel öğrenme yöntemine göre daha etkili olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the effects of flipped learning method in teaching of the 8th grade pressure unit in science course on students' academic achievement and attitudes towards science course. Method: Quasi-experimental design, one of the quantitative research approaches, was used in the research. The study group of the research consists of 24 students who continue their education in 3 village schools in Eastern Anatolia in the 2021-2022 academic year. The study was carried out with students in the experimental group (n=12) and control group (n=12). The implementation lasted for a total of 5 weeks, including 3 weeks of activities, the introduction of the program and exams in 2 weeks. The lessons were conducted with the flipped learning method for the experimental group students, planned according to the traditional learning method for the control group students. As data collection tools, academic achievement test and an attitude scale towards science were exercised validity and reliability studies of which were proven. SPSS 22 program was utilized for data analysis. The collected data were analysed by performing t-test for the independent sample from the parametric tests and the ANOVA test for repeated measurements on the test scales that provided the assumptions of normality and homogeneity. Findings: As a result of the findings obtained, there was a significant inequality in the academic achievement and attitudes of the students in the experimental group, to whom the flipped learning method was applied, compared to the students in the control group. Conclusions: As a result of the findings, it was concluded that the flipped learning method was more effective than the traditional learning method in increasing the academic achievement and attitudes of the students towards science course.